30. 12. 2024

Rakovina slinivky břišní – začátek

Takhle vypadá rakovina slinivky břišní…
Tento blog je trochu zvláštní – proč zrovna tento…?

Protože se zabývá problémy kolem raketového nárůstu karcinomu slinivky břišní a možná pomůže – zdůrazňuji MOŽNÁ – také někomu dalšímu, kdo se musí potýkat z tímto nejzákeřnějším druhem rakoviny u člověka. Nebudeme tu uvádět statistiky a názory lékařů, lze je nalézt na internetu, pakliže hledáte pod pojmem „rakovina slinivky břišní“ na spoustě stránek. U mě doma to začalo článkem pana primáře Urbana (vynechávám tituly), který má tuto chorobu „na starosti“ na klinice v Olomouci – ZDROJ: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-nejzakernejsi-forma-rakoviny-na-vzestupu-pomoci-ma-novy-screening-225518 . Nato jsem si vynašla seznam Screeningových středisek pro tyto účely nyní vznikajících a tyto se stále rozrůstají – stav k 25.4.2024 ze stránek MZV: https://mzd.gov.cz/centra-vysoce-specializovane-pece-pro-digestivni-endoskopie/  . Dále bych chtěla upozornit, že lze po obvodním lékaři i po odborných lékařích vyžádat si, aby při podezření na tuto zákeřnou chorobu nechali při odběrech krve vyšetřit i tzv. „rakovinné markery“. Je jich víc asi pro více druhů nádorového onemocnění, ale ten pro slinivku břišní má název: tumorový marker 819 35 CA-19-9, uvádí se u něj hodnota a je to první laboratorní posel toho, že je něco špatně. Jde jen o to u požadavku na odběry tento ukazatel zaškrtnout – a pak zkontrolovat.

Co by se ale mělo šířit mezi povědomím laické veřejnosti je jeden nenápadný, ale běžně neobvyklý příznak: HODNĚ NÍZKÝ TLAK (TAK 70-80 NA 53-60 A SOUČASNĚ S NÍM BOLEST ZAD – PÁTEŘE MÍRNĚ NAD PASEM). Vlastně v místech, kde se o páteř opírá slinivka břišní. Ve většině případů, když to začíná bolet (zkraje hodně mírně), nikdo si toho nevšimne a propásne příležitost, nechat si karcinom odoperovat, dokud je ještě malý (do 1cm) – pak už, bohužel bývá pozdě. Tato nemoc je zatím neléčitelná, může se jen zpomalit postup. To je prostě realita.

U nás pozdě bylo a já začala prosívat internet. Našla jsem jak babské rady, tak zjištění starších studií lékařských a pochopila, že je to nejen o karcinomu, ale o celé životosprávě a chápání zdravotního stavu člověka jako celku vč. nesmírně důležitého hlediska – PSYCHIKY PACIENTA. Zkraje je to, jako kdyby se vedle vás trefili atomovou bombou. Podívejte se se mnou, jak jsem sbírala zkušenosti – také zde, u přátel, se kterými bloguji už nějakou dobu.

NA LITTERATOR.CZ – JIŘIČKA A PANÍ TUŽKA + OSTATNÍ DISKUSE:

Začalo to u článku „Papír a Tužka 29.4.2024 takto:

Tužka. napsal:

29. 4. 2024 (0:21)

… Pokud byste měla zájem,….napsala bych o slinivce pohledem léčitelství dálného východu, … jógy, …. průzorem jin-jang do orgánových hodin a o cestě síly čchi jejím meridiánem.

Jiřička napsal:

29. 4. 2024 (10:27)

Tužko, přijímám s vděčností a ráda všechny možnosti, které by tuto hroznou chorobu aspoň omezily, zpomalily. Že se nedá zcela vyléčit v našem případě je fakt, ale možná ji lze zastavit. Prosím, napište mi na e-mail (a podepište to Tužka – jednak je to krásné, a jednak ať vím, že od Vás). Už teď se chystám na jeden žaludeční „lekvár“ na bázi Aloe pravé macerované v medu a červeném vínu, výhledově na čerstvé šťávy z odstředěné mrkve říznuté červenou řepou. Víc jsem na netu ani po přátelích zatím nenašla. Musím chvíli počkat, než mi doručí odšťavňovač – neměla jsem ho a asi to byla chyba. Hodí se nejen teď, ale i pro budoucno, šťáva z mrkve se ručně lisuje s příliš velkým odpadem a malým efektem. Takže vidíte sama, že dělám, co umím. Ale nejvíc se snažím organizovat pro něho setkávání s rodinou, přáteli, různé výlety a novinky – ty příznivější ze světa. Zkrátka, aby sám zavrhl svou momentální poraženeckou náladu a začal bojovat. Ten boj musí chtít sám, to za něho nemohu zařídit. A tomu podřizuji úplně všechno. Takže pište prosím, vážím si KAŽDÉ rady z jakéhokoliv konce světa. Zdeněk Hosman mi poslal úžasné studie na toto téma, a tak studuji – a po nocích koukám, začíná se trochu lepšit fyzicky i psychicky. Ten první náraz byl jako od TGV v letu…

Tužka. napsal:

29. 4. 2024 (23:53)

Tužka napíše pro paní Jiřičku…. Díky,…..Váš vstup,…29.4.2024 10:27….četla jsem velice pozorně, dokonce dvakrát,….to abych něco nepřehlédla.
Chystáte se obohatit stravování o šťávy s bohatým zastoupením vitaminů a nerostných látek. Je v nich i dost kyselin.
Dovolím si malou poznámku,….všechno, co je nové a nevyzkoušené, začít dávkovat pomalu a opatrně.
Zdůrazním,….opatrně.
Pokud na některou potravinu není tělo zvyklé, nikdy ji nekonzumovalo, může zažívání reagovat bouřlivě. Je li tělo nemocné, mění se, někdy víc, někdy méně,….a i další jeho funkce.

U bylin se doporučuje následující postup.
První dávka asi čtvrtinová, než je doporučované množství. Tak první den čtvrtinu a čekat 24 hodin, na reakci těla. Když je to bez záporné reakce, tak druhý den asi polovinu doporučované dávky,….a opět čekat 24 hodin. Je li vše vpořádku, tak třetí den necelou plnou dávku a znovu čekat 24 hodin.
Reziduua,…která mohla v těle zůstat , by se po třech dnech už asi projevila,….takže teprve po třech dnech přejít na plnou, doporučovanou dávku.
Tento postup se doporučuje i u docela zdravých jedinců, když chtějí používat některé byliny jako podpůrný prostředek k vylepšení funkce některého orgánu.
U oslabených, nemocných, a vážně nemocných jedinců je třeba být obzvlášť ve střehu, aby se nenadělalo víc škody než užitku.

Všechno, co bych Vám chtěla napsat, bych psala postupně. Požádala bych pana Alefa, zda mi dovolí využít tento blog paní Jiřičky. Paní Jiřičko, souhlasila byste?
Bylo by to tady na jednom místě,….třeba by i někomu dalším, třeba v budoucnosti mohl posloužit,….ona slinivka je citlivý orgán, a pokud se i málo poškodí, přináší problém s metabolismem cukru,…. a lidí se zvýšenou hladinou cukru v krvi i moči přibývá. Halt,….nemáme vysoko do žlabu a dožíváme se vyššího věku než před šedesáti lety.

Vážím si toho, že jste napsala svůj mail,….zmizíkujte ho,…co kdyby se sem vloudil nezvaný host a zachtělo se mu ublížit Vaší citlivé a vnímavé povaze.Tužka.

Jiřička napsal:

30. 4. 2024 (7:53)

Pro Tužku: Samozřejmě souhlasím a ráda. Vždyť jde o život mého drahého. Máte úplnou pravdu Tužko, je diabetik už od roku 2000 stejně jako já. Až do 18.3.2024 byl na práškách, ale pak, určitě také vlivem karcinomu mu nasadili inzulín. Napřed ten celodenní (Lantus), ale cukr mu vyletěl tak vysoko, že ho musel srážet i přes den. Po dohodě s diabetoložkou mu předepsali i ten denní před jídlem (Apidra) – měříme se stále, než cokoliv sníme, abychom věděli potřebnou dávku. Já už toto mám pár let za sebou, Lantus už neužívám, místo něho mám Xultophy, ale Apidru používám také podle potřeby. Vyděsilo mě, že s jeho onemocněním mu teď řekli, že může jíst všechno, co mu chutná.
Díky za cenné rady, teď je opravdu strašně slabý a já budu velmi opatrná. Mám, jako jediná z rodiny dost času (důchod) hlídat všechno, co dělá a bude potřebovat. Včera jsem na radu naší přítelkyně diabetoložky, celý den strávila pátráním pro mobilních i stacionárních hospicových službách péče o nemocné. Dnes už je tak pokročilá doba, že nelze vyloučit ani podporu doma – např. kyslík doma u postele, který je možné získat. Vím, dnes je ještě brzy, ale ta choroba má takový spád, a na služby zdravotnictví se čeká tak dlouho, že musím přemýšlet už teď hodně dopředu. Při příznivém vývoji budu jen ráda a šťastná, že ty služby nebudeme potřebovat. Strašně moc děkuji. Nikdy bych si nepomyslela, kolik lidí, které vlastně jsem nikdy osobně neviděla, nám poskytuje podporu. Určitě všichni tady. Paní Tužko, navrhněte panu Alefovi formu, třeba nějakého speciálního blogu, který zahájím, a kde budeme moci pokračovat v postupu, jak řešit, tak hrozný problém. Máte pravdu, lidí s rakovinou slinivky břišní raketově přibývá, mohla by se všem hodit rada nejen zdravotní, ale také psychická. Vždyť jdou s nemocným i jeho rodinou obě ruku v ruce – nelze je oddělovat. Možná to je problém moderního zdravotnictví – přílišná specializace. Každý lékař vidí hlavně svůj obor a osobnost pacienta jako celek se v tu chvíli pro něho vytrácí. Tak já jdu napsat panu Alefovi a Vám velký dík. Víte jsem teď hodně roztržitá a stává se mi, že se zapomenu přihlásit, vložím příspěvek, a pak je po ochraně anonymity. To je mi ale v tuto chvíli upřímně jedno. Tak krásný den přeji a těším se na další rady. (Dnes jdu chystat ten lektvar z aloe pravé – držte mi palce, abych to nezkonila a nebojte, užívat se bude (možná) až za 2 týdny, až se pořádně uleží). 

Tužka. napsal:

1. 5. 2024 (0:40)

Tužka napíše pokračování…..Orgánové hodiny podle jógy.
Každý jsme trochu jiný, každý máme jiné zažité zvyklosti,…to všechno může ovlivnit, že naše orgánové hodiny nebudou korespondovat s časem, který je uváděn v souvislosti s působením životní síly čchi.

Čchi protéká tělními drahami a vytváží stále se opakující cyklus řízený střídáním dne a noci,…. tedy východy a západy slunce.
Počátky jógy vznikly v jižnějších zeměpisných šířkách, tam se světlo a tma střídaly přibližně po dvanácti hodinách.

Orgánové hodiny jsou, opět přibližně, …. dvouhodinové časové úseky, kdy orgán postupně po, tak 15-20 minutách, pracuje na plný výkon. Asi po hodině se činnost snižuje a následují další dvě hodiny odpočinku,….tedy slabé činnosti,….ta činnost orgánu se pak normalizuje.

Slinivka břišní se slezinou pracují na plný výkon mezi devátou a jedenáctou hodinou dopoledne. /V době letního času 10.-12. hod./
Předtím pracoval žaludek,….přijímal potraviny snídaně,…předal natrávenou potravu slinivce , chemické laboratoři našeho těla.,…. jejím hlavním úkolem je kontrola cukru v krvi.

Pokud byla snídaně na sladko,…a během dopoledne se ještě přidá sladká svačina s kávou,…pak tato skladba potravin začne bičovat slinivku k nadměrnému výkonu.
Opakuje ji se to často,….a dlouhá desetiletí,….orgán se postupně vyčerpává, oslabuje,….a na nástup problémů různého druhu je zaděláno.
Příště se k tomuto ještě vrátím a něco podrobněji připíšu.
Tužka…..přeji hodně sil do dalších dnů,…..paní Jiřičko.

Jiřička napsal:

1. 5. 2024 (23:01)

Pro paní Tužku: velké díky, to jsou pro mě cenné informace. Je vidět, jak se vyplatí uspořádat si jídelníček v souladu s činností orgánů v těle. Většinou jsme snídali s manželem lučinu tu čistou 100g, 1 cereální kaiserovku a spoustu rajčat a paprik, také ředkviček k tomu. Černý čaj earl gray (manžel s mlékem po anglicku), a pak až kolem 15. hod. běžný oběd. Sladkého jsme užívali jen občas s provinilým pocitem, že hřešíme. To když třeba byla sezóna švestek – milujeme švestkový koláč sypaný mákem s cukrem a to jsme nedokázali odolat. Taky občas bývala chuť na sladké večer u televize, ale to jsme spíš překonávali pomerančem nebo banánem. A ne vždycky. Jinak oběd bývalo standardní jídlo jako v restauraci, jen doma připravované – i podobně velké porce. Alkohol téměř vůbec ani pivo nám dvakrát moc nešmakovalo – když už pivo, tak k obědu a pro oba stačilo jedno – ke klasice jako bylo třeba vepřo knedlo zelo, kde pomáhalo srazit tučnost masa. Nevím ovšem, jestli v tom nebylo ještě něco jiného – Kladensko, kde bydlíme léta, a poddolované prostředí (avšak manžel nikdy nefáral pod zem), možný vliv radonu v okolí – o tom nemáme tušení, možná i genetické dispozice o kterých nevíme, ale jeho maminka zemřela bohužel na rakovinu kostní dřeně… Je to pro nás zatím nejasné, ale léčba vlastně ještě nezačala, takže čekám, co přijde… V každém případě velice děkuji za cenné rady. Připravila jsem si zvláštní typ blogu, na který bych ráda soustředila naše rozhovory pro další případy, kterých teď zdá se přibývá, abych tu nerušila tematické zaměření kovárny. Nechci ho ale uveřejnit bez vašeho souhlasu. Napište mi ať už budete mít zájem, či nikoliv, není to o tom, že bych byla zklamaná, když nebudete mít zájem, to je jasné.

Tužka. napsal:

1. 5. 2024 (23:32)

Tužka napíše pro paní Jiřičku,….díky. Přizpůsobím se. Jen doufám, že se budu umět na Váš blog přihlásit. Jsem počítačový samouk, moc toho neumím.
Ptejte se, co by Vás zajímalo,….už mám připravené psaní o bylinách, co čistí krev a lymfu, taky způsob samo léčení, energetická, velice jednoduchá cvičení z jógy, /nic krkolomného/, které by si Váš manžel lehounce každý den několik minut zacvičil,…..dají se cvičit i u trvale ležících pacientů,….to podle situace,….opravdu se udělá jednoduchá sestava podle zdatnosti. Jistěže, když bude zájem.
Stravování, jak jste ho popsala, nevykazuje žádné prohřešky,…..touto cestou by diabetes neměl přijít,….budeme pátrat, proč se cukry nespalují,….

Počkám,….zařiďte si vše tak, jak by Vám vyhovovalo,….přeji klidné dny příští,….Tužka.

Jiřička napsal:

2. 5. 2024 (8:16) 

Pro Tužku: Díky a ozvu se… Moc si vážím Vaší pomoci.

Jiřička napsal:

3. 5. 2024 (7:57) 

Pro nás všechny je to zcela neznámá věc, vlastně ani nevím, nač se správně ptát. Vlivy bylinek i systém cvičení by asi určitě pomohly. Teď se mi maceruje (má to trvat 14 dní) ten „lektvar z pravé aloe“ – připravila jsem mu ho takto: 150 g listů čerstvě utržené rozmixované aloe pravé (sami si ji pěstujeme naštěstí) + 250g smíšeného květového medu +350 ml červeného vavřineckého vína + 50 ml koňaku (Remy Martin). Směs jsem zahřála tak, abych vydržela mít v ní prst a pak hermeticky uzavřela. Každý den z těch 2 týdnů to párkrát přes den protřepu – pak bylo doporučeno užívat 2 polévkové lžíce denně vždy před jídlem jednu. Ale já chci postupovat podle Vás a zkusím od začátku jen s moka lžičkou – jednou denně jeden den a pak, bude-li vše ok. tak druhý den už třeba kávovou lžičku a opět 1x denně… Mohu mu připravovat další bylinné čaje, ale nevím, zda to nebude v rozporu s tou aloí. Na čerstvé šťávy z mrkve a červené řepy ještě čekám, až mi dodají odšťavňovač. Měl by dojít někdy po 9.5. a Zdeněk Hosman poradil, abych mu je trochu ředila teplou vodou (na 3-4 dl šťávy 1 dl teplé vody a prý smím přidat na ochucení i špetku mleté skořice – lépe chutnají. Také mi už teď manžel pije nutridrinky, aby tak rychle nehubl, protože jeho porce běžného jídla jsou teď téměř o 1/3 – 1/2 menší. Tak to nastavujeme aspoň takto. Jak vidíte, snažíme se celá rodina využít všechny rady, na které narazíme.

Manžel sice slábne, ale ještě není ležící pacient a my všichni se snažíme, aby se hýbal a nepřicházel o svalovou hmotu tak rychle. Přesto dnes pospává dokonce i přes den, působí unaveně a slábne, i když se to snad zpomaluje. Začíná se dokonce i usmívat, což je snad dobré znamení, pro mě úkol posledních 3 týdnů bylo dodat mu kuráž a zbavit deprese. Snad se to bude zlepšovat dál, ale nevím, jak rychle bude karcinom škodit. V každém případě dík za rady a srdečně Vás zdravím.

Tužka. napsal:

3. 5. 2024 (10:59)

Tužka napíše,…díky. Paní Jiřičko,…organizujte si svoje představy podle své vůle, jak to bude nejlépe vyhovovat Vám. Nejsem cimprlich….nemusí být vždy všechno podle mne.
Můj první nápad byl, že bychom z tohoto blogu udělali/třeba se někdo přidá/, oázu léčebných rad těla a duše.
Časem blog zapadne do historie, kdo bude chtít a znát cestu, bude se vracet. Byl by tu i dostupný úvod, proč a jak vznikl.
Korespondovala jste o tom s panem Alefem,?….byl by shovívavě velkorysí.?

Odbočím,….na Akt. byl blog pana Petra Klána ….Kam v Neznámém městě. Tam jsme si z toho udělali rovněž návštěvní prostor, Den předtím, kdy Akt. zrušilo možnost psát pod blogy, tak jsme napsali několik rozlučkových textů. Poznamenala jsem si počet návštěv blogu,….67 302 .
Bylo tam kompletní pojednání o bylinách,….napíšu znovu,….nic si nezálohuji.

Můj problém je nedostatek času,….ale, když chci pomoci, tak dám pomoci přednost. Rozhodla jsem se, že vám chci pomoci, protože v bylinách je velikí síla,….léčivá i ničivá. Je třeba je dobře znát a přistupovat k nim s respektem. Jedovaté rostliny nepoužívám,…a protože i některé koření je mírně jedovaté, v malém množství dospělému neškodí,…tak u mne nenajdete, nové koření, jalovec, skořici. Ano, i skořice je mírně jedovatá.

Ještě napíšu něco, co můžete použít už dnes.
Vlajkovou lodí léčivých bylin kolem padesáté rovnoběžky je pampeliška. Smetánka lékařská.
Má velkou schopnost se sprášovat,….takže, nééé v každé rostlině je dost léčivých sil.
Vybrat ty rostliny, které mají na listech hluboká vykrojení až k centrální ose listu.
Nejvíce léčivých enzymů je v e stonku pod květem . To je ta nahořklá bílá tekutina.
Ale pozor,…..pampeliška má opravdu velikou síku, ….tak začít opatrně.
Nejlépe,….ráno, dát si chléb s máslem a sýrem, a uprostřed snídaně schroupat jen půlku lístku pampelišky. Vybrat nějakou, co byla na slunečném místě. Cléb a máslo to obalí,….rychlost účinku se sníží,….a přesto pampeliška vykoná svůj léčivý proces.
Když nedojde k nějakému negativnímu trávicímu projevu,….tak další den zopakovat.
Tak po třech bezproblémových dnech si schroupat celý lístek pampelišky po snídani.
Když se neobjeví problém,….tak po týdnu, dát si jeden lístek asi hodinu po snídaní,….aby přišel do trávení v době, kdy slinivka se slezinou pracují na plné obrátky,….pampeliška by měla startovat léčebný proces u ústí slinivky do tenkého střeva.

Je ještě pokračování jak dál,…ale zatím jsme na začátku cesty,…až jaká bude reakce.
Stejným postupem si může ozdravný postup v těle nastartovat kdokoliv, kdo má problémy se žlučníkem, játry,…je kuřák, má v oblibě ostrá jídla, alkohol, je často ve stresu,….pampeliška pomůže normalizovat i nedostatky, které se ještě neohlásily
Přiznám se,….dopoledne, místo svačiny, už, kam má paměť sahá, od dětství, chroupu čtyři lístky pampelišky. Naučili mě to moji pěstouni, …“Chroupej pampelišku jako králíček, budeš zdravá.“…..říkali.

Díky, …..Tužka.

To je vše k 3. 5. 2024. Další vývoj bude uveřejňován na tomto blogu již formou diskuse k tématu.

Photo perex: ZDROJ: ZDROJ: https://www.wikiskripta.eu/w/Karcinom_pankreatu . Photo na konci tohoto dílu: ZDROJ: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tr%C3%A1vic%C3%AD_soustava_%C4%8Dlov%C4%9Bka  – zde, v tiráži pod čarou detaily autorských práv. Photo dle mezinárodní licence 4.0CC BY 4.0DEED.
Umístění slinivky břišní v těle…

69 thoughts on “Rakovina slinivky břišní – začátek

  1. Pro Tužku: děkuji za možnost soustředit Vaše znalosti pod tento článek. Také adminu Alefovi za možnost je publikovat odděleně od hlavního tematického zaměření tohoto webu. Samozřejmě všem, kdo mi pomáhají v této, pro naši rodinu a pro mého manžela, zlé době. Teď už je diskuse zcela volná…

  2. Technická poznámka:

    V Literární kovárně by měl vzniknout panel, zaměřený na Jiřiččino téma. Účelem toho (budoucího) panelu je, aby debata mezi Jiřičkou a Tužkou byla stále „po ruce“ a přitom stála mimo „hlavní proud“ autorských textů – to také proto, že každý text v hlavním proudu časem odplyne do propadliště dějin a je stále hůře dostupný.
    Nová struktura, přidaná ke Kovárně, bude samozřejmě vznikat „za pochodu“ a občas se to na tvářnosti webu projeví jako chaos. Za to se předem omlouvám; o data – články a diskuse pod nimi – nepřijdeme, v tomto směru není třeba mít obavy.

    Jiřička i já děkujeme za pochopení.

  3. Rakovina slinivky je skutečně svinstvo první třídy.
    Zemřel na ni můj otec, naštěstí až v 84 letech. Rychlý průběh, bolesti tlumily opiáty, ale pod jejich vlivem už úplně „jiný člověk“.
    Z toho pramenící úvahy o euthanasii.
    Tak asi.

    1. Pro Godota: Až teď si umím představit, co jste asi s tatínkem museli prožívat. Úvahy o euthanasii jsou pochopitelné, nikdo nechce, aby jeho drazí zbytečně trpěli, pokud jsou naděje na uzdravení zcela mimo. Je mi to líto, protože bohužel, nezbývá nic jiného, než hezky na tatínka vzpomínat. Moje nejlepší přítelkyně mi předevčírem řekla: „Chtěla bych tě potkat v nebi“. Já na to: „Proč chtěla? Dáme si tam rande ne? Co by to bylo za nebe bez Tebe?“ a tak zakládáme spolek kamarádek, které se mohou těšit na kávičku „tam nahoře“ – ať už je to kdekoliv. I takové legrácky pomáhají, věřte mi…

  4. Tužka napíše,….Paní Jiřičko, pane Alefe,…díky,…umístění blogu bokem vypadá velmi dobře.

    Jen víru mít,….doufat a jít,….jít cestou souběžnou se současnou medicínou. Nic nevzdávat.

    Taky to nevzdávám,…i když dělám překlepy a pravopisné chyby,….mám proklatě málo času, někdy mě to až rozhodí, když si to později znovu přečtu,…ááále,…zakrývám to tvrzením, že překlepy a pravopisné chyby jsou mé hobby.
    Zdraví vás Tužka.

    1. Pro paní Tužku: Díky za rady a nad překlepy či pravopisem prostě mávněte rukou. Důležitý je obsah sdělení, a ten už začínáme u nás doma aplikovat. Je to s mužskými občas patálie – vždycky jsem manžela musela hory doly přesvědčovat, aby zkusil aspoň trošičku změnit své návyky. Panečku, dnes pije poslušně nutri drinky sám od sebe a včera jsem ho zlomila na pampelišku. 😊 Trošičku optimismu se pomaličku začíná u něho objevovat, což považuji v dané situaci za strašně důležité. Teď čekáme na konzultaci s lékaři za dva týdny. A pomaličku začínám aplikovat Vaše rady… Tak snad se konečně nastoupí nějaká pozitivní cesta. Díky všem za ohromnou podporu.
      Pro pana Alefa: Ani si neumíte představit, jak moc mi zvedá sebevědomí to, jak rychle a obratně jste vyřešil tady na kovárně tento můj zvláštní blog. Citlivě, tak, by ho potřební nalezli a začal třeba i pomáhat (i když asi víc psychicky), ale dostatečně jemně, aby sem nestáhl ukřičené, senzacechtivé davy jak je často vídáme na sociálních sítích. Za to patří Vám největší dík.
      A samozřejmě všem ostatním za každou podporu a naději…

  5. Neštěstí nechodí po horách…
    Naštěstí je síla myšlenky větší, než cokoliv jiného.

    1. Díky Ládiku – víte myšlenky jsou opravdu věčné. Na své milované i po desetiletích, kdy odešli, stále vzpomínám a jsou tu často, přečasto se mnou…

  6. Slíbený vzkaz pro Jiřičku – je to krátký úryvek z neznámého příběhu, který se možná stal, a možná nestal. Ale poselství, které přináší, je jistě dobře srozumitelné.

    „Pane,“ řekla chlapcova matka, „vypadáš jako chudý tovaryš, ale možná jsi v přestrojení král…? Jak ti to splatíme?“
    „Já a král? Cha, to se ti povedlo,“ zasmál se poutník. A pak zvážněl: „Opravdu bys mi to chtěla splatit?“
    „Ráda bych, kdyby to bylo v mých silách. Ale bojím se, že není,“ řekla trhovkyně.
    „Jakpak že není! Jak mi to splatíš, to ti hned řeknu,“ pravil poutník s plnými ústy. Polkl sousto a pokračoval: „Ale jez, jez přece. Splatíte mi to jednoduše: dobrodiní, které jste obdrželi, prokážete někomu jinému, kdo je zrovna bude potřebovat. Nevím, kdy se to stane, ale jednou určitě. To dobrodiní prokážeš se stejnou podmínkou – nedáš si je oplatit a zavážeš jeho příjemce k tomu, aby je předal dál. Dobro se neztratí, vydá se na cestu a dotkne se na té cestě mnoha lidí. A jednou, možná, váš vděk se ke mně vrátí odjinud.“

    1. Je to už hodně let a bylo to vlastně takové primitivní, nic oduševnělého. Ale…..
      Nebyli jsme s mojí Labutí už tak úplně chudí a na dovolené v cizině jsme sousedili se dvěma mladými lidmi, sympatický pár, studenti. Vzali jsme je asi dvakrát na večeři a na víno a pak do báru, jak to o dovolené bývá.
      Jak vám to oplatíme?
      Nijak. Až se vám bude dařit, vezmete na večeři a do báru někoho jiné, kdo na to aktuálně třeba nebude mít.
      Celkem plochá historka okresního formátu, ale tak to někdy bývá. Nic světoborného, normální život.

      1. Je to jako z Amicisova Srdce. [;>))
        Ale: Opravdu to tak funguje.
        Pouličnímu muzikantovi vždycky hodím nějakou tu minci s myšlenkou „Mohl bych tam místo něho sedět třeba já, kdyby se něco nepovedlo.“ Je to místo nějaké svíčky v kostele. Obětina.

        1. Pouliční muzikanty, kteří se mi uvelebí pod oknem, zapojí elektrický zesilovač a pouští mi ten kravál do bytu, bych s chutí nakopal do prdele!

          1. To je nebezpečné. Kdybys měl – kupříkladu – na parapetu květináč, a rytmus hudby čirou a neuvěřitelnou náhodou vystihl vlastní kmitočet soustavy parapet-květináč, mohlo by se docela dobře stát, že květináč seskočí přímo na hudebníka…!

            1. Když je v Dolní oblasti Vítkovic beatový koncert nebo diskotéka nebo, jako včera, koncert nějakých raperů, kteří mají k dispozici několik kilowattů na soustavách, tak by proti tomu pomohla jenom dobře navedená dělostřelba tříštivými granáty. Je třeba zavřít okna a obrnit se trpělivostí. V jedenáct večer to obvykle skončí. Je to sice téměř kilometr daleko, ale zážitek je to velkolepý – zvláště když jsou to umělci druhé nebo třetí třídy.
              A to ještě nezačaly Colours of Ostrava. To bude deset večerů po sobě.
              ===
              Ale je to něco jiného než harmonikář nebo kytarista v podchodu nebo před obchodním centrem. On by Godote možná rád měnil s kterýmkoliv svým posluchačem.

              1. Pro Kocoura: Mám teď sice jiné starosti, ale jen přípodotek. Každý rok v létě se na Rakovnicku v naší vsi odehrávaly technopárty. Pro místní děs běs, protože to trvalo někdy i 3 dny a ve dne v noci… Tuc, tuc, tuc… Manžel byl vzteklý a já skoro taky, protože to s hudbou nemělo nic společného. Kdysi v podobném rytmu skládal muziku Michal David – můj muž tomu říkal „…bubeník spad´do tympánů…“ a bylo to docela výstižné. Tady to i o půlnoci vypadalo, jako když do tympánů padá letka nadzvukových letadel. Jsem teď u synka a jsem šťastná jak blecha, že je tu ticho. Předevčírem dopoledne – poprvé po 3 týdnech – jsem si na terase pustila přes sluchátka toho Brucha 😏 – vzpomínáte? Můj zamilovaný koncert. Bylo to úchvatné. Manžel spal vedle jako miminko s pejskem u břicha, v baráku nikdo (byli na nákupech) – a dopolední sluníčko vůkol. Občas mi do něj zakukala žežulička – a vůbec nám to s Maxem nevadilo (Maxem Bruchem). Tyhle chvilky jsou jako korálky štěstí – mě vydrží nejmíň týden. Problém je, že nejsou špatní potulní muzikanti – ulice dokáže člověka pořádně prověřit stran kvality, a ti dobří, co obstojí většinou jsou pak skvělí, ale spousta neumětelů si myslí, že hrát na ulici stačí jen tak halabala – ono ne. Lidi to poznají. Tak asi tak.

                1. Nemyslel jsem tenhle aspekt.
                  Spíš když se jednomu v životě přihodí, něco se zvrtne a on nemá jinou možnost než zkusit nějak vydělat trochu peněz a tak použije něco ze svého přirozeného talentu.

                  Před několikerými vánoci jsem jednou na ulici před hypemarketem potkal dva muzikanty z orchestru. Chtěli vylepšit rodinný rozpočet. Bylo jim trapně, kdyžjsem je pozdravil. Pak jsem se dozvěděl, že jednomu z nich utekla jeho krásná žena a nechala mu na starost dvě malá děcka.
                  Další vánoce už tam nebyl – kolegyně z orchestru měla muže alkoholika a tak taky „změnila partu“. Teď mají třetí děcko – i když je mezi nimi dvacet let rozdílu. Vypadají oba šťastně.

                  Ten druhý, výborný harmonikář, zase hrál rád, ale moc toho hraní v operetě nebylo. Plat mu sice šel, ale on chtěl hlavně hrát. Bavit lidi. To uměl. Tak se vydal na ulici. Už je to pár let, pán je už v penzi, ale v létě na ulici hraje dál. Baví ho to.

                  Jsou to obvykle lidi,kteří se zdvihají ze dna a já jim chci nějakou tou dvacetikounou trošilinku pomoct. Většinou, když chvilku postojím a pak na talířek hodím minci, to vyvolá reakci u lidi, kteří jen doposud jenom poslouchali a ti taky potom také nějaký ten obolus utratí.

                  Ne, opravdu mi nešlo o to, zda umí hrát jen jakž takž dobře nebo hraje výborně. Pro mě je to o něčem jiném. Mi už hodněkrát v životě pomohli zcela cizí lidi. Jen tak, asi nějak vytušili, že bych něakou pomoc mohl potřebovat. To jsou věci, kterých si nesmírně vážím.

                  Je třeba to poslat dál…

                  1. Tomu dobře rozumím Kocourku. Když jsem ještě jezdila do práce, dávala jsem dvacetikorunu skupině bezdomovců na východu metra Hradčanská. Starali se tam a moc dobře o jednoho pejska vlčáka. Vždycky se dělili i s ním.😊🤚

  7. Tužka napíše,…díky,….napíšu další možnosti, které lze využít, … třeba pomůžou, aby se problém slinivky zastavil, nebo oslábnul,….nebo,…

    Je dobré kontrolovat, zda oděv v pase netísní, zda může vše uvnitř těla bez sevření fungovat,…aby tělní tekutiny při proudění neměly zúžený prostor.

    Určité omezení vzniká při sezení,….když je svalovina méně pružná, mohou jednotlivé orgány, slinivka, slezina, játra, střeva a jejich zavěšení , zejména při sezení v hlubokém a měkkém křesle, trpět opět omezením proudění krve. A předklon k tomu, kdy je žeberní oblouk uzavře,….. Pokud se toto opakuje delší dobu, každý den, víc desetiletí,….tak na vznik problémů je spolehlivě zaděláno.
    Pokud si nechceme křeslo odřeknout, tak se v něm rozvalíme s nataženýma nohama s velkou mezerou mezi koleny. Vypadá to neesteticky,…ale z hlediska zdravotního vhodnšji.
    Jinak,….ze zdravotního hlediska je dlouhodobé sezení nejméně vhodný statický úkon. Pokud už musime sedět, tak na židli s tvrdou podložkou pod hýžďové svaly a všude pravé úhly….brada-krk, trup-stehna, stehna -holeně, holeně-chodidla.

    Něco ke stravě,….staří bylináři a bylinářky doporučovali, aby dospělí jedinci nekonzumovali maso mladých nedospělých živočichů. Měly k tomu lapidární pořekadlo,….mladý mladý, starý starý. Problém růstových hormonů, které v mase nedospělých jedinců jsou a potravou se dostávají do lidského těla a mohou probudit nežádoucí odezvu v některém orgánu.
    Není žádným tajemstvím, že dnešní všemocná chemie umí udělat umělé růstové hormóny a ty jsou používány a zneužívány v živočišných chovech.
    Kuřata,….ochranné lhůty , kdy se má ukončit podávání růstového hormonu jsou dlouhé,….máme, nebo nemáme jistotu, že se dodržují ? Co když v tělech poražených zvířat zbytky zůstávají,…a při časté konzumaci kuřecího masa,..?…jak se asi chovají tato reziduua v lidském těle?
    V této oblasti se lže,….jde o prachy,…prachy na prvním místě,…

    Ještě dnes poslední informaci,….voňavou,….hřebíček.
    Hřebíčkové silice mají uklidňující a hojivé působení na nervovou soustavu. A nejen naší, lidskou,….hřebíčkové výtažky se používají i ve veterinární medicíně.
    Přiznám,…když mám před sebou řešení nepříjemných záležitostí, které mi berou klid a mír v duši a mysli,…..otevřu sáček hřebíčkového koření, nasypu na talířky po celém domě, i někdy na pracovišti,….a kdykoliv jdu kolem, nakloním se nad hřebíček, dlouze se nadechnu,….vůně je mi příjemná,….dům voní jak bungalov na Madagaskaru,….a dobře spím,…..problém sem, problém tam,….vyřeším….hřebíček nechám vonět dál,…..vydrží dlouho.

    Přeji hřebíčkové dny příští,…..Tužka.
    Zlo se ve zlém vrátí, jen dobro bude odměněno,….to je z Bible.

  8. Tužka napíše,….čtu si,….ale, hlavně pokračuji v napsání dalších možností pro výběr,…čím posílit vlastní obranyschopnost slinivky v boji s problémem který přišel.

    Další významná bylina. Účinkuje na všechno vně i uvnitř těla,….léčí, hojí, zmírňuje bolestivost problému. Mám ji velmi v oblibě, na zimu si jí nasuším dostatek, je velkým pomocníkem.
    Jitrocel kopinatý.
    Jak použít,…živý, čerstvě utržený, opláchnout čistou vodou, rozdrtit na talířku, nebo jen mezi prsty. Zmírní bolest a otoky štípanců od hmyzu. Šťáva se používá k natírání okolí, zdůrazním: OKOLÍ RÁNY,…to abychom tam nevnesli nečistoty. Jitrocel si i tak najde cestu k ráně, zmenšuje ji, tiší bolest, svědivost vyrážek,
    Vně natíráme při bolesti v krku, problémech s mízními uzlinami, únavou a bolestí svalů a kloubů, při doléčení úrazů všeho druhu.
    Čajový výluh lze použít na všechny vnitřní orgánové problémy.
    Výluh za studena,…dva asi 10 cm lístky, natrhat, zalít převařenou vodou a nechat louhovat určitě 20-30 min. Vody 1 dl. Pak použít vně i uvnitř.

    Spařený odvar, to je vlastně čajový výluh…do vařící se vody vložíme dva lístky a ukončíme var. Po vychladnutí použijeme, …..na problémy v krku použijeme teplý. Množství jako při výluhu za studena.
    Sušenou, nadrcenou bylinu nejprve na chvíli namočíme do studené převařené vody, a na výluh i za studena mírně zahřejeme,….sušená bylina moc svých léčivých schopností neposkytuje,….zato v době růstu, právě utržená má velkou hojivou moc.

    Jitrocel dobře pomohl při záchvatové bolestivé kolice střev, žlučníku, ledvin, podvrtnutí,….v dobách, kdy mobily nebyly, …. jdete cestounecestou po vrcholcích Karpat v Rumunsku nebo Bulharsku a někoho ze skupiny přepadne nějaká náhlá, bolestivá vnitřní příhoda. Co s tím? Jitrocel kopinatý je všude. Tak zkusit, natrhat, nadrtit aby pustil šťávu, přiložit na postižené místo v dostatečně silné vrstvě,…přilepit leukoplastí a čekat, co to udělá. Vždycky tak po 20-40 minutách bolest odezněla,….a, což jsem si zapamatovala,….stačilo jen jedno použití. Problém se neopakoval.
    Věřím jeho léčivé síle.
    Používám ho do ponožek na chodidla při dálkových pochodech, nejsou otlaky, nohy nebolí, natírám si rozdrceným jitrocelem kolena. Barví, počítat s tím, že obarví i oblečení,…hůř se to pere.

    Kdybych chtěla jitrocel jako obklad použít na slinivku, dala bych ho na místo, kde meridián slinivky opouští vnitřní prostředí a jde po akupunkturních bodech po povrchu těla a končí u nehtu palce u pravé nohy. Jako test nazkoušku bych natřela jitrocelem růstový oblouček nehtu pravého palce u nohy.

    Vyzkouším na svém palci, ….zítra,….budu se sledovat,….vím přesně, kudy jde celý meridián slinivky,…uvidím na kůži, zda se v místech akupunkturních bodů neobjeví něco,….no něco,.?..uvidím. …?.neuvidím.
    Jitrocel s kopřivou a pampelišku považuji za dar boží.

    Tužka…..přeji příjemné májové dny.

    1. Pro Tužku: jsem zvědavá, jak ten test dopadne. Dnes je první den co jsme se přestěhovali, klidnější. Ráno se mi podařilo získat pro nás místní obvodní lékařku s moc dobrou pověstí. A všimla jsem si že Zdeněk o trošku víc jí. Myslím že pampelišky už pro něho bojují. Teď se chystám na jitrocel. Proto čekám, jak dopadnete. Říkal, že se cítí stále stejně. To jsou pro nás dobré zprávy… Díky…

  9. Tužka napíše,….díky, paní Jiřičko, za informaci. Osobně, a podle dlouhodobých zkušeností si myslím, že pampeliška bude tou největší silou, která by mohla působit.

    Ještě něco k pampelišce. Obsahuje všechny důležité stopové prvky pro chod organismů,…a to i zvířecích. … a v docela velkém zastoupení. Obsahuje všechny vitamíny,…..ano, i D. Je ve květním stonku, a v kořenu. Bílá tekutina, která z nich odtéká, obsahuje i olejovou emulsi a tam je i Déčko. Tato bylina má velikou výhodu, že je k použití po celý rok. Stačí si poznamenat, kde rostlina roste, a i pod sněhem ji získáte. Na to místo se naleje teplá voda, půda povolí, kořen lze vykopat a očistit a používat jako petržel do polévek. Lze vařit výluh jako čaj.
    Měla jsem pokojového králíčka,….ten miloval kořen pampelišky,….dostával ho kousek každý den,….dožil se ve zdraví víc jak jedenácti let,….díky pampelišce a jitroceli, a taky pestrému senu.
    S pokusem s palcem a meridiánem,…?…moc si od toho neslibuji, protože si jitrocel dávaám do ponožek,….tak palec své dávky už opakovaně dostal,….nic jsem nekontrolovala, kdyby mě někde vystoupily akupunkturní body, dokonce se zanítily, nebo byla vyrážka,….asi bych si v minulosti všimla,…..nebylo nic.
    Jitrocel při přiložení rychle seschne a zčerná, rozdrtí se,….předal svou hojivou sílu, nedá se opakovaně použít. Přiložila jsem si ho odpoledne, až budu psát další orgánové hodiny tak dovysvětlím proč, tak výsledek budu kontrolovat zítra.

    Na závěr napíšu rozpis pro sušenky bez cukru.
    300g hladké mouky.
    200g másla.
    150g co nejjemněji nastrouhané mrkve.
    Vypracujeme těsto, vyválíme na sílu špejle a vykrajujeme tvary. Já rádylkem z plátu těsta daného přímo na vymazaný plech vykrájím čtverečky. Nerozpéká se to, co není dokrojené lze nožem oddělit po upečení
    Kouzlo úspěchu je v tom, že musíme rychle upéct, vkládáme do vyhřáté trouby, já na 190°C.
    Hlídat, peče se rychle.
    Lze pak slepit mletými oříšky povařenými v mléce s trškou medu.
    Pečivo není trvanlivé, díky mrkvi, by plesnivělo,…starší přebytek lze dát bezproblémů ptákům.

    Snažím se toho napsat co nejvíc, abyste měli možnost výběru, abychom nepausírovali a problém nenabíral náskok před snahou ho zastavit.

    Tužka.

  10. Pro paní Tužku: Určitě máte s pampeliškou pravdu. Opravdu jsem přinutila manžela, aby ji denně chroupal a sleduji, jak posledních pár dnů trochu víc a líp jí. Jeho stav se nemění, a to je pro nás DOBRÁ ZPRÁVA. Moc děkuji za předpis, budu mít teď chvíli pár dní času – v sobotu jede manžel se synem ke své sestře na Rakovnicko – syn ho tam vysadí a sestra ho v úterý vezme na konzultaci k primáři do Rakovnické nemocnice. Pokud si ho tam nenechají na opětovné CT, tak by se měli všichni vrátit příští středu. Teď se tam bude rozhodovat, jak a kde (zda vůbec) ho začnou léčit konečně na tu slinivku. Trombotická noha vypadá dobře – beru to ale jen laicky pohledem a na základě toho, že on sám o ní téměř neví. Pravidelně bere lék na bolest doporučený lékaři – většinou večer se ozve bolest zad a v nemocnici mu řekli, že smí denně nejvýš 3 tablety Palgotalu 75mg – bere si tak nejvýš 1, často jen půlku, a i ta mu vydrží, že nemá bolesti až do příštího večera. Smetánku chroupe mezi jídly o snídani a příští týden už by měla být hotová i ta pravá aloe. S tou začnu pomaličku. Ty sušenky zkusím upéct o víkendu, budu tu sama, a tak si budu moci dát záležet, i když tu mám omezené možnosti v kuchyni – třeba rádýlko mám na Rakovnicku :))), ale to je jedno, mám zubatý nůž na chleba, nějak je naporcuji. Ořechy rozmlátím v hmoždíři – ten jsem si vzala, ale mlýnek nemám – zatím. Až přijedou po té kontrole, tak mi přivezou robota i sekáčky a šlehač. Jde to pomalu, ale jde. Nejdůležitější je, že začne pěkné počasí – léto je vždy doba naděje, a on teď má barák plný novinek, bydlíme s mladými, všechno se zařizuje, takže má nad čím přemýšlet a koukat se do budoucna. Velký dík – jsem stále moc vděčná za pomoc a těším se, s čím mě opět překvapíte… 🧐💖🍀

  11. Tužka napíše,….díky za vstup, paní Jiřičko,….můj palec nijak nereagoval,….noha také ne,….ostatně, tušila jsem to, protože živý, zelený jitrocel byl v ponožkách na chodidlech mnohokrát. Snižoval teplo v pevné botě, bránil zapaření, likvidoval únavu.

    Dávno tomu, řekla jsem si, že zkusím pochod 100 km na jeden zátah,….způsob,….zdolej 100km jak můžeš, byly kontroly, kdo se rozhodl vzdát to, musel už v přihlášce podepsat, že to organizátorům dá vědět, aby nebyl dohledáván. Tak v polovině jsem si říkala, že to nebyl dobrý nápad, začalo mě to nudit, ale vzdát se mi to taky nechtělo,…udolala jsem tu stovku.
    Proč to píšu,….po pár hodinách odpočinku jsem už v lodičkách celý den pendlovala v nádražní restauraci. Nohy nebolely,….věřím, že proto, že byly ponožky vystlány vrstvou jitrocele, který jsem během pochodu několikrát vyměnila. V létě do pohor jsem ho dávala i bez ponožek,….nohy jak v pokojíčku, díky jitroceli.
    Tento pokus se 100km jsem si už nezopakovala,….naco,….jednou stačilo, abych věděla zda to vydržím.
    Používám jen ponožky z čisté bavlny nebo vlny. Z Francie jsem si přivezla ponožky i z čistého hedvábí,….byly báječné,….ale, malá výdrž materiálu.
    Uvažovala jsem, že si budu dělat onučky z hedvábí,…..zrujnovala bych si nákupem látky vlastní rozpočet,….ale hedvábí je jedinečný materiál. V létě chladí, v zimě hřeje.

    Znova. Proč to píšu,….zmínila jste se o trombotické noze,….ano, je třeba ji hlídat. Chce to zdravotní ponožky bez pevného lemu jen z čisté bavlny.
    Dobré ponožky vyrábí zn. Moravec. http://www.moravec-cz.com.
    Ještě k trombotické noze,….ze statistiky osobních setkání s trombotickými končetinami to je častěji pravá noha, a problém ve střední části mezi kotníkem a kolenem.
    Po úrazu, nebo operacích to bývá i jinde,…..někde se zúží prostor a něco se zadrhne,…dál psát nebudu, abych neděsila.
    Raději uklidňuji,….proto znovu napíši,….klidné dny příští přeji,….a ničím nepřekvapím,…. třeba zase jindy, někdy až později.
    Tužka.

  12. Pro Tužku: Ani nevíte, jak mi dodáváte odvahu. Teď ale všichni čekáme na 14.5.24, kdy se v nemocnici RA bude rozhodovat vlastně o způsobu léčení slinivky. Všechny Vaše rady budu samozřejmě ráda využívat, pokud mi manžela nechají v domácí péči. A moc, moc děkuji… Zase se určitě ozvu.

  13. Tužka napíše,….četla jsem si,….je před vámi den rozhodnutí. Čas čekání stupňuje psychické napětí,…..vyberu něco, co by mohlo pomoci.

    Energetické cvičení z jógy.
    Cvik usměrňuje tok síly čchi do křivky, která pak,… ta síla čchi, pomáhá dobré činnosti srdce, plic, mozku a snižuje stres a napětí v těle.
    Cesta síly čchi je podrobně popsána,….vrátím se k tomu třeba někdy později,….teď popíšu vlastní cvik.
    Cvičí se dlouhodobě, třeba každý den,….aby byl nějaký výsledek, měl by být časový úsek alespoň 15 minut. Když se cvičí déle,….tak při souvislém cvičení 45 minut dochází k pravidelné cirkulaci čchi a srovnání energie v celé cestě jednotlivými orgány a pozici prstů už není třeba držet.
    Pokud máme málo času, lze si pozici prstů navyknout držet, kdykoliv máme uvolněné ruce.
    Konečně popíšu cvik,….velice jednoduchý. Na začátek si promneme prsty a třením zahřejeme dlaně, několikrát zatneme prsty v pěst a rychle silou rozevřeme,….pak prsty vyklepeme do prostoru, jakobychom sklepávali kapky vody.
    Lehce spojíme palec s prsteníčkem tak, aby se dotýkala bříška prstů u nehtu. Na obou rukách stejně./Jsou totiž i energetická cvičení, kdy každá ruka má jinou polohu prstů./
    Tuto polohu můžeme rychle sestavit při chůzi, když máme volné ruce,….nebo jen jednou rukou. Energetická křivka pak kopiruje jen půlku své cesty,….pravá ruka kolem plic, k páteři, do mozku, páteří zpět do ramene a k prstům pravé ruky.
    Když cvičí jen levá ruka, tak křivka obkrouží srdce, míří k páteři , do mozku, zpět k páteři a k prstům levé ruky.

    Pokud se cvik dělá přesně, podle návodů z jógy, s jógovým dechem,….ten je třeba se naučit, v meditačním sedu, se soustředěným obrazovým vjemem, který si vytvoříme,….je cesta energie silnější, rychlejší a vyrovnanější. Ale i bez tohoto docílíme určitého srovnámí energetického potenciálu.

    Cvik pro vestibulární ustrojí.
    Paní Jiřičko, tento cvik se i doporočuje, pokud vestibulární ústrojí vykazuje jistou únavu a nefunguje stále tak, jak by mělo. Při závratích a náhlém točení hlavy,/ pokud se nejedná o onemocnění,….ale i tady pomáhá ke zlepšení./

    K vestibulárnímu ústrojí je ještě jeden cvik.
    Malíček ruky vložíme na kraj zvukovodu a vibrujeme prstem, ústa jsou pootevřená,….opakujeme alespoň třikrát.
    Jistěže v každém uchu.
    Cvik s vibrací ještě vylepšíme tím, že otevřeme ústa, předsuneme dolení čelist a rychle ji otvíráme a zavíráme společně s vibrací malíčku,….celá hlava se vibracemi rozpohybuje,….o to jde,….je to vlastně masáž vestibulárního ústrojí. Malý dodatek,….při tomto cviku náramně připomínáme opičí předky,….pokud přidáme i vydávání houkání, dojem, že jsme vtělením gorily nížinné, nebo horské je dokonalý. Protože to udržuje pružnost kovadlinky a třímnku v uchu,….je dobré to, tak jednou za týden, praktikovat.

    Vydržať,….předsevzetí do budoucích dní,…Tužka.

    1. Pro paní Tužku: Jak jste správně dokázala odhadnout, že teď přichází chvíle, kdy můj manžel už má svůj rytmus žití daný a já jsem ta, která se může docela lehoučce sesypat? Máte tentokrát Vy na tohle nějaký zvláštní šestý smysl?

      Včera měl můj muž zvláštní krizi. Ještě dopoledne byl schopen sejít ty schody z terasy na zahradu a přinesl nám hrst pampeliškového listí. To bylo před polednem, až po snídani. Není lehké, přesvědčit ho, protože alternativní léčbě a bylinkám on nikdy nevěřil. Já ano. Pak si šel unavený lehnout. Hodně, hodně pospává i přes den a já ho nechávám. Uvařila jsem tedy do oběda dobrý hovězí vývar – čirý s klasickou kořenovou zeleninou, cibulí, přidala jsem i trošku koření – celý pepř a pár kuliček nového koření s pár kapkami worchesteru, aby mu to chutnalo. Nakrájenou zeleninu a kousky masa jsem v tom nechala jako vsadku a přidala trošku písmenek zavářky. Prostě dobrou čirou polévku. Nakonec si o ni řekl až večer. Ale když jsem tak kolem poledne byla hotová, tak se vzbudil, vylezlo zrovna sluníčko, a tak jsem ho vzala na terasu se vyhřát. Byli jsme tam přes poledne asi 3/4 hodiny a pak začal být náhle hodně unavený. Tak jsem ho odvedla do ložnice, kde opět okamžitě usnul. Já šla komunikovat se zbytkem rodiny docela ráda, že si ráno k snídani dal svou obvyklou lučinu na půlce kaiserky cereální (druhou půlku už odmítal, že je najedený) a zakousl si k tomu 4 rajčátka. Čaj s mlékem vypil sice jen z poloviny, ale zvláštní bylo, že si nepamatoval, že jsem mu ho o den dřív musela přelít do menšího hrnečku, protože svůj půllitrový kafák neunesl v ruce. Navečer po té sluneční lázni se probudil s tím, že si má chuť dát ten vývar. Taky ho sice hodně pomalu, ale celé 2 sbíračky snědl všechen i s tou vsadkou masa a zeleninky. Když jsem mu řekla, aby nic nedělal a zkusil sám dojít do ložnice si odpočinout, tak sice kýval, ale nehnul se od stolu. Po čtvrthodině jsem pochopila, že musím zavolat syna. Neměl vůbec vůli ani sílu se hnout. Přivezli jsme kancelářské křeslo – přesadil ho na něj a odvezli ho k posteli. Stěžoval si na úpornou bolest v břiše a trochu měl sklon bát se, že začne zvracet. Na to ale nakonec nedošlo. Sehnala jsem prášky na bolest od pana primáře. Naposledy si bral 1 ráno a teď si bez diskusí dal hned dva. Akorát se tak vešel do limitu, který lékaři stanovili – 3 denně maximálně. Po asi 20 minutách v křesle se mu udělalo natolik lépe, že nejenže vstal sám, ale dokonce došel za roh ke kraji postele a lehl si. Nechala jsem ho ležet asi 2 hodiny, pak se probudil a byl celý zpocený, ačkoliv před tím určitě teplotu neměl! Kontrolovala jsem ho rukou a byl s teplotou normální, jako já. Tak jsem ho převlékla do suchého teplého pyžama a uložila do postele a pořádně přikryla. Další tři hodiny prospal jako miminko. Už se potil jen maličko. Až kolem 23. hod. si byl schopen dojít sám na WC, zkoušel kontrolovat glykémii, ale nedostal ze sebe ani kapku krve na glukometr (to má pořád, musí hodně pít, aby mu kapka vytekla), a píchl si tedy po zkušenostech z předchozích dní – večerů 16 jednotek (primář doporučoval 24, ale to jsem se bála). I tak to byla dávka, aby mi do rána nezkolaboval na vysoký cukr. Pak už byl v klidu a spí doteď. Já šla spát chvilku po půlnoci, ale ve 4:08 jsem se vzbudila a přečetla si Vaše poslední rady. A šla jsem na to své zklidnění cestou čchi hned. Prakticky jsem skončila až ve čtvrt na šest. A to jsem zatím nezkoušela ty cviky s vibrací. Oživila jsem si před tím ještě plný jogínský dech a tím jsem začala, až když jsem cítila ty vlny a úžasný klid dechu, tak jsem pak začala s cestou čchi…
      Paní Tužko, neumím vyjádřit, jak dobře jste mi poradila. Ten třas, který mám uvnitř od začátku této strašné anabáze se hodně, hodně zmírnil. A to jsem to zkusila jen 1x a napoprvé. Mám dnes úžasný pocit a jsem připravená přijmout jakékoliv řešení, které chci probrat s panem primářem Interny po telefonu. Včera jsme se všichni z rodiny dohodli, že ho dnes zkusím odchytit, zavolám a vylíčím mu, co se dělo. Pokud usoudí, že nám ho nechá v domácí péči a bude to beznadějné, víte, že jsem skoro ráda? Mám pro něj předjednanou dobrou paliativní péči tady doma a postaráme se všichni, aby ty dny strávil příjemně, mezi svými a v prostředí krásného interiéru se zahradou plnou ptáků a slunce (doufejme, že to léto opravdu už přichází). Pokud ho přijme jakékoliv odborné centrum přes slinivku, bude to pro nás velká naděje, že snad ještě nad ním neláme hůl západní zdravotní systém. Ale v tomto stavu je podle mě nesmysl hnát ho přes půl republiky jen na „kontrolu nohy“, se kterou co vidím už problémy vůbec nemá.
      Vy jste mi paní Tužko dnes v noci pomohla ani nevíte jak. Utřídit si nejen dýchání a vnitřek svojí osobnosti, ale i hodnoty – co v čem mám hledat, abych mu mohla pomoci. Myslím, že spousta pacientů, kteří měli to štěstí Vás potkat, Vám ty pocity vrací s vděčností a díky. Patřím k nim bezpochyby také – a za každou další radu budu moc, moc ráda. Opatrujte se, vážím si toho, kolik času jste mi věnovala…

  14. Tužka napíše,….díky za text, paní Jiřičko, díky za důvěru.
    Váš manžel je velmi oslaben,….co všechno je toho příčinou se úplně dopodrobna nezjistí. svůj díl jistě má i psychika, …. jak velký,…?

    Spánek je léčivý,….ale, jeho úskalí je v tom, že tělo ztrácí svalový tonus,….proto by bylo dobré, aby se v přestávkách mezi spánkem trochu protáhl. Třeba v lehu na posteli, nebo pohovce , dělal různé pohyby končetinami,….a po chvíli si i sedl, ….opět udělal několik pohybů. Chůze, i pár kroků je ideální.
    Každý pohyb rezonuje dál do dalších částí těla, každý pohyb by byl užitečný,…to aby svaly, šlachy, klouby neatrofovaly.

    Včera, ve středu byl nov. Černá luna na obloze. Ve starých knihách bylinářů a bylinářek se doporučuje tento den nic nepodnikat. Nepřetěžovat tělo, nedělat zásadní životní rozhodnutí, nesbírat byliny na sušení,….dokonce je v některých napsáno, že je tento den dobré prospat.
    Citliví jedinci změny ve svém těle a v psychice vnímají jako určitou nepohodu a rozlad.

    Kalkuluji, jak nejlépe postupovat dál, aby se životní síly Vašeho muže neztenčovaly. Množství přijímané pampelišky nezvětšujte. Jde o to, aby podpůrné látky nevyřadily přirozenou obranyschopnost těla, kterou má organismus danou od přírody v genech.
    Pokud začnete podávat aloe, tak pampelišku rozhodně po tu dobu vynechte. Začněte opravdu velice opatrně,….seznámila jsem se, dávno tomu, s léčebnými účinky aloe pravé,….ale nepoužívám ji. Zůstávám jen u těch bylin, které dlouholetým používáním prověřila moje nevlastní prababička,….a ta aloe nepoužívala.

    Ještě se znovu k tomu, co jste napsala v posledním vstupu, vrátím,….ale, mám v pátek několik smluvených povinností a jednání, čas pokročil,…..jenom popřeji, aby Vám, i Vašemu manželovi síly neubývaly,….pokud byste klesali na mysli,….utěšujte se vědomím podle jedinečné pravdy,…..TO PŘEJDE,….ZÍTRA TO BUDE JISTOJISTĚ PONĚKUD JINÉ,….když nic, tak alespoň posun data v kalendáři,….není to zrovna věta plná útěchy,….je to výzva do dalšího dne.

    Tužka.

  15. Pro paní Tužku: Dík zejména za upozornění na používání buď jednoho, nebo druhého přípravku – pampeliška versus aloe. Často je také důležité vědět, co se kombinovat nemá. Díky za Váš čas, ta poznámka o novu – platí to každý měsíc, když nastane ten den, anebo je nov v květnu zvlášť účinný negativně? Možná se ptám hloupě, ale vůbec se v těchto věcech nevyznám. Proto si také vážím času, který mi věnujete. Díky. Mimochodem dnes jsem celý den čekala, zda se ke mně dovolá pan primář, nebo aspoň někdo z interny z nemocnice. Vyjednala jsem si hned po ránu s vrchní sestrou že se mi určitě ozvou během dneška právě proto, jak bylo manželovi včera. Je to už podruhé, co mi slíbili pomoc – neozval se nikdo. Budu věřit, že byli zaneprázdněni zachraňováním životů pacientů s lepšími vyhlídkami, ale i můj muž má svůj život jen jeden a teď rozhodně ve velkém ohrožení. Tak asi tolik ke klasické západní medicíně praktikované v tuzemsku. Že v ČR běžně doktoři neberou telefony ví každý. Je to hořké, ale pravda. Bohužel.

  16. Tužka napíše,…četla jsem si,….ano, paní Jiřičko, Vaše poslední tři věty potvrzuji,….je to hořká pravda.

    Budu psát orgánové hodiny,….v jejich průzoru se dají mnohé události v našem těle dovysvětlit.
    Čas je uváděn středoevropský,….pro letní čas je třeba udělat o hodinu posun dopředu.
    S orgánovými hodinami se zdravý jedinec narodí. Že se to někdy zvrtne, posune, nebo přehodí, to má různé příčiny,….třeba se k tomu vrátím, až je všechny dokončím.

    Začnu časem konce tmy , rozedníváním a kolem východu slunce.
    Mezi třetí a pátou hodinou ranní startují do plné činnosti plíce. Tělo se bude probouzet, zvyšovat aktivitu, vstávat, pohybovat se,….bude potřebovat mít dobře zásobenou krev kyslíkem. A taky,….plíce v noci prověřily svojí kondici, shlukly v podobě hlenů to, co v nich nemá co dělat a tělo začíná kašlat,…..zbavovat se zátěže, uvolňovat dýchací cesty. V této době je dobré udělat si krátké rozcvičení,…..začneme hlubokým výdechem až s předklonem,….abychom vytlačily zbytky vzduchu, který se,…..možná, povaloval v hrotech plic při špatném dýchání během spánku,….tak předklon, výdech, narovnat nádech,….udělat alespoň 7-10krát, tím podpoříme aktivitu plic a když přidáme pár mávnutí rukama, kdy se pohyb dostane rezonancí až k plicím,….tak budeme rychleji probuzeni a rychleji nastartováni.
    Kdo spí i po sedmé hodině, tak ten mívá rozjezd do nového dne podstatně pomalejší a i psyché bývá někdy nenaladěná.

    Přeji dobré naladění zítřejšího dne,…ať se strázně vyhnou,…..Tužka.

  17. Tužka napíše,….pokračování orgánových hodin.
    Naladění našeho těla v době vstávání je důležité. Vyladíme li tělo i psychiku do optimálního chodu, ovlivní to celý průběh dne.

    Další orgán, který přebírá detoxikační činnost v našem těle, je v době mezi pátou až sedmou hodinou ranní středoevropského času, tlusté střevo.
    Pokud někdo trpí na zácpy, je právě tento čas vhodný na jejich úpravu. Nejjednodušší rada,…vypít sklenici / 2dl….asi/, vlažné vody, mírně osolené. Lze si udělat i půl skleničky šťávy z mrkve, nebo jablek, dobrý je i švestkový kompot a čekat se snídaní asi minimálně půl hodiny. Tlusté střevo pracuje na plný výkon. Jeho činnost lze doplnit jednoduchým cvikem. Ten popíšu, až uzavřu celý cyklus orgánových hodin v dodatcích k nim. Cvik na podporu vyprazdňování .
    Po sedmé hodině činnost tlustého střeva se zpomaluje a další dvě hodiny se jeho pohyb snižuje, nebo i zastaví,…..orgán odpočívá,….aby po této době se vrátil k běžné činnosti.
    Jóga má k vyprazdňování tlustého střeva stanovenou normu,….co je ještě u dospělého člověka normální. Třikrát za jeden den,……až jednou za tři dny.
    Malé děti,….až jedinci, kteří ještě dospívají a rostou, by měli mít nacvičené vyprazdňování každý den.

    Další orgán, který stupňuje svou činnost , a to v době od sedmé hodiny do deváté hodiny poránu, je žaludek.
    Rána a ranní snídaně jsou kapitola sama pro sebe,….jen dodám,….chce to opravdu dodat něco do žaludku, aby trávicí šťávy neleptaly jeho sliznici , chce to se vyhnout stresu, aby adrenalin v krvi tomu rozleptávání sliznice nanapomáhal,…protože na žaludeční potíže všeho druhu,….a že jich je,….si zaděláváme tím, že do žaludku poránu nic nepošleme.
    Kdo chce pečovat o následující orgány, slinivku a slezinu, bude snídat pokrmy s dostatkem bílkovin,….trávení bílkovin je pomalejší a přísun energie nevykazuje strmou křivku jako potraviny naplněné přemírou sacharidů a tuků.

    Ať se děje cokoliv,…první myšlenky po probuzení si určuje každý sám,….jde o to, jak se ke stávajíci situaci rozhodneme postavit,….votomtoje.

    Tužka.

  18. Tužka napíše,…..opět pokračování orgánových hodin.
    Předešlé hodiny a zvýšená činnost jednotlivých orgánů vyladily tělo pro činnost orgánu, který nikdy neodpočívá,….jen zvyšuje a nebo upravuje k normálu svůj tep.
    Ano,…. mezi jedenáctou dopoledne a do třinácté odpoledne zvyšuje svůj výkon srdce,….a to i když si sóma a psyché třeba odpočívají.
    Pokud je zvyk ve dvanáct hodin obědvat a dávat si dostatek vydatného jídla, probudíme ke zvýšené činnosti celou trávicí soustavu. Někdy přemíra energie a přemíra tekutin, které dodávají rychlou energii,…. to pak nutí srdce podávat ještě větší výkon, než by vykazovalo.
    Mladé, zdravé srdce krátkodobou enormní zátěž snese bez následků…..ovšem, srdce nemocné, opotřebované věkem a prodělanými problémy může na navýšení činnosti reagovat jejím zhoršením. Náhlá příhoda srdeční po vydatném obědě,….lékaři z pohotovosti by mohli vyprávět.
    Jak pošetřit svoje srdce,….napíšu v souvislosti činnosti následujícího orgánu.

    Mezi jednou hodinou po poledni a třetí hodinou odpolední,….tedy 13.-15. hodinou , nastupuje zvýšená činnost tenkého střeva.
    Pokud až v této době začneme přijímat potravu a oběd není příliš sytý, pomůžeme tím i svému srdci, které rychleji usměrní svůj tep a i krevní tlak se nezvyšuje.
    Tenké střevo při trávicích procesech nese hlavní zátěž, je řízeno vegetativím nervovým systémem. Nechceme li tento proces narušit, dopřejeme trávení dostatek času, klidu,….kdo si může dopřát i třeba krátkou poobědovou siestu, udělá pro své trávení dobře.
    Někdy si o ní tělo i žádá, kdy se mu nechce zvednout od stolu, cítí náhlou únavu, dokonce i touhu lehnout si a spát.
    Pokud se únava prohlubuje, a touha lehnout si se zvětšuje,….je to neklamný signál,….že,….buď bylo potravy moc,….nebo byla příliš výživná a tlusté střevo signalizuje, že s jejím zpracováním bude mít problém a bude proto potřebovat delší čas pro zvýšený výkon. Nebo měla potrava nevhodné složení pro systém jeho trávení. Někdy pak dokáže bouřlivým pochodem se potravy zbavit.
    Tenkému střevu je třeba vyhovět v jeho požadavcích. Potravu dobře rozkousat, nebo přijímat rozmělněnou. Polykat pomalu s krátkými přestávkami. Neředit trávicí šťávy pitím nápojů během jídla. Potrava má mít přiměřenou teplotu.
    A dávat pozor na různé střevní alergie,…..někdy skryté, ale způsobující nepohodu v trávení potravy.

    Půlnoc odbila,….na přijímání potravy rozhodně nevhodný čas,….tělo signalizuje, že chce třiT.
    TICHO,TEPLO,TMU.
    Tužka.

    1. Pro paní Tužku: to jsou opravdu zajímavé zákonitosti, určitě hodně důležité, zejména pro lidi, kteří dosud mají dobrou kondici, kterou si všichni často ničíme mizernými civilizačními návyky. Já jsem se teď odmlčela, protože prostě nestíhám. Manžela si převzali z hospicu pod paliativní péči. Jsou vece zkušení a jemní v zacházení s podobnými těžkými případy onemocnění. Já se vlastně učím za pochodu, jak to funguje. Průběh „záchvatů bolesti“ připomíná hodně rozvlněnou sinusovou křivku. V několika minutách ji třeba jen delší pauza v lécích vyvolá a do pár desítek minut ji zase opiáty klidní. Bohužel už je v této fázi. Jeho karcinom objevili příliš veliký a tak pozdě, že prostě nemá šanci. Odmítli jsme oba chemo i různé formy invazivní léčby, protože prodloužení života ani takové nezajistí. Potvrdily mi to pracovnice onoho požehnaného hospicu, které se podobným pacientům věnují s veškerou péčí – mohu u svého manžela potvrdit – už léta. A tak až teď – možná poprvé od 19.3.2024, kdy mě ta choroba napadla, mám pocit, že se začíná zpomalovat to naprosto šílené kolo, které mnou, jako v osudí otáčí a bez přestání rotuje. Manželovi jsme spolu s pracovnicemi hospice teď vytvořily zázemí, které eliminuje bolest jak jen to jde – a léčí se doma, v rodině, jsme mu nablízku a ví, že nezůstane sám. Je to strašné to říkat, ale jde to rychle a snad je to tak dobře pro něho i pro nás. Uklidnilo ho, že se nepokoušíme nechat ho pohotovostí (byli tu už také) odvést za každou cenu do nemocnice a já se teď těším jen z toho, že se klidní. Tak taková strašně rychlá a zlá je rakovina slinivky břišní. Mimochodem dozvěděla jsem se, že na každém formuláři žádanky o laboratorní rozbor je uvedena skupina markerů, které signalizují různé druhy rakoviny. I slinivka je tam zastoupena. Měl je enormně vysoké. Ale tato vyšetření lékaři nepožadují, pokud nemají vážný důvod – jsou totiž drahá. Prostě za hodně peněz. Jestlipak někdo spočítal, že léčba raketového nárůstu případů tohoto onemocnění v posledních letech vyjde na mnohem více, než nechat prověřit obyčejný krevní rozbor pořádně a i s těmito detaily? To se asi moc ptám… Sláva našemu vyspělému zdravotnictví! Skoro všechno umí odhalit, ale za vším vidí hlavně prachy. Hořká pravda. I když – abych jim úplně nekřivdila, asi by při každém rozboru na to nestačila kapacita laboratoří, jsou prý i časově náročné. Ale pozdní případ se pozná tak rychle, že oni už pak ani testy nedokončí. Když už je to jasné na začátku…
      Paní Tužko, děkuji Vám ze srdce za Vaše cenné zkušenosti. Poslouží, doufám, hodně lidem, kteří mají otevřenou mysl a umí naslouchat. Možná budou víc platné mě, než mému muži, ale každý život je drahocenný a Vy ho celou svou praxí pomáháte opravdu chránit. Moc děkuji – za nás oba i za ty, kteří nenapíší, ale přečtou si – a snad pochopí.

  19. Tužka napíše,….paní Jiřičko,….četla jsem si, i když neradostné řádky,….ale, život není jen o radostech vezdejších, život je cesta plná úskalí a překážek. Je třeba sbírat síly, abychom ji dokázali dokončit,….já pro sebe říkám,….posvých.

    Budu pro Vás hledat možnosti, jak posílit tělo a duši, aby Vás budoucnost úplně nevyčerpala.
    Dnes ještě nic k tomu nenapíšu,….musím dát na váhy sóma a psyché,….a zvážit,….co by bylo nejlépe napsat,….a Vy si pak budete moci,….eventuálně vybrat.

    Pokračuji v popisu orgánových hodin.
    Mezi třetí hodinou odpoledne do páté hodiny,….15-17 středoevropského času, pracuje na plný výkon močový měchýř. Je důležitou součástí čističky našeho těla prostřednictvím tekutiny= moče.
    Má rád teplo, mírný pohyb, to aby případný kal a sediment se zvedl a pohnul a s přispěním dostatku tekutin zavčas opustil tělo a nezpůsobil vznik močového písku a kamínků. Při dostatku tekutin v moč. měchýři se jeho tkáň roztahuje a současně s přiměřeným teplem může samoléčivým procesem uvolnit i zánětlivé ložisko nebo odloupnout cystu. Pokud v této době jako nápoj pijeme vhodné léčivé byliny,…..bývá často léčba močového měchýře úspěšná i rychlá.
    V dodatcích se k tomu ještě vrátím.

    Mezi pátou hodinou odpolední a sedmou hodinou večerní nastupuje další, důležitý detoxikační orgán do své maximální činnosti. Jsou to ledviny.
    Stejně jako močový měchýř mají v oblibě teplo, pohyb, a dostatek tekutin.
    Na tento časový úsek by bylo dobré si alespoň dvakrát v týdnu naplánovat delší vycházku.
    Rezonance pravidelného svižného pohybu uvede ledviny do houpání,/nejsou v těle pevně ukurtovány,/ a toto houpání napomůže, podobně jako v močovém měchýři, rozpohybovat tekutinu v ledvinách a čistit je.
    Léčivé čaje, které byly použity pro močový měchýř doputovaly do ledvin a i tam vykonají svou práci.
    Ty čaje jsou močopudné,….tak pamatovat na možnost použít WC,….nebo klidný tichý koutek v přírodě.
    I k ledvinám se vrátím v dodatcích.

    Co dodat na závěr,….mít tichý, klidný kout na odpočinek pro tělo a duši, když se tělo moc unavilo a duše je bolavá,…tam spočinout a chvíli na nic nemyslet,….jen zhluboka dýchat,….i toto pomáhá.
    Používám zcela jiný způsob řešení. Vydoluji z těla ještě něco sil, stisknu akupresurní bod nekonečných cest,….a jdu to rozchodit,….ven, pod oblohu,…. za každého počasí. Dodneška to vždycky pomohlo.
    Tužka.

  20. Laskavá péče je to nejdůležitější.
    Podle doktorů jsem byl 3 hodiny před smrtí, v 11/2021, pamatuji si všechno, každou podporu, nejde to zapomenout. Jsou lidé a Lidé. Já měl štěstí na Lidi; ti stejní jsou i tady.

    1. Ladiku já to zažila taky, ve svých 9 letech po těžké havárii. Lebku jsem měla jako krakelované sklo. Proto tak umíněně trvám na péči doma od svých. Třeba včera mě šokovalo, že když jsem tvrdé usnula, on se vzbudil, vstal do stoje, počůral zvenčí postel, lehl si do ní zpět a usnul – a nic z toho si pak nepamatoval! Dnes už jen spí a sestřičky mě dnes po telefonu připravují na situaci , prý se blíží, kdy nebude moci ani polykat a ani to nebude vědět . Pak je budu volat, ony ho převedou na morfin injekcemi. Pokud nepřijde dřív konec . Píšu to sem tak drsně proto že je potřeba, aby ti kteří se rozhodnou pečovat o své milované doma jako já věděli, do čeho jdou. Nikdo to totiž neříká realisticky, tak jak to potom je. Ani doktoři. Velký dík za podporu pro mě od Vás všech tady na webu . Držíte mě nad vodou. Vy a náš malý Babánek pejsánek. … Opatrujte se.

      1. S moji mámou byly řádové sestry. Říkaly, že mžikací a polykací reflexy jsou ty poslední. I když je máma už ztratila, věděl jsem bezpečně, že mě vnímá, že cítí moji blízkost. Já měl pocit strašné bezmoci a nicoty. Ten okamžik mě zásadně změnil.

  21. Tužka napíše,…četla jsem si,….někdy mám problém najít vhodná slova a sestavit je do vět, které by byly, podle mého pocitu, tišivé a léčivé,….tak raději píšu o bylinách ,…o těch, co mají léčivou sílu.
    Teď ale budu pokračovat v orgánových hodinách.
    Mezi sedmou a devátou hodinou večerní,….19-21 hodin zvyšuje svou činnost oběhový systém. Pohyb tekutin v krevních a mízních cévach se zrychluje, tim dodává do jednotlivých orgánů více energie. Zdravé tělo na to reaguje zvýšením své aktivity,….-co s načatým večerem, co podniknem, kam půjdem-….
    Unavené tělo, vyčerpané, nemocné, touží po klidu, spánku. V době nemoci se začne zvyšovat teplota,….pokud je nemoc doprovázena bolestí, zvyšuje se i vnímání bolesti a místa úrazu více bolí.
    Toto období je i časem většího zahřátí povrchu našeho těla. Kůže otvírá své póry, více se potí. To vše je pro dobrou funkci potřebné,…neměli bychom do tohoto období vstupovat koupelí,…nechme kůži, ať si udělá svou vlastní očistu a vyřeší si všechna spojení prostřednictvím nervů s vnitřním prostředím těla.

    Mezi devátou hodinou večerní a jedenáctou hodinou noční….21-23 hodin dochází k opakovaném, nejčastěji trojímu zvýšenému prohřátí těla.
    Navazuje to na předcházející dvě hodiny,….je to jakási revize všech orgánů a jejich funkce. Při rychlém a krátkodobém zvýšeném prohřátí oznámí nervové soustavě, v jaké kondici je jeho činnost.
    V čase kolem 23. hodiny dochází ke snížení teploty těla, určitému zklidnění vnitřního prostředí,/ pokud v té době nebyla přijímána potrava, alkohol, nikotin, nebyl náročný tělesný pohyb,/….je to velmi vhodná doba k rychlému usínání.

    Třiadvacátá hodina stř.evr. času se blíží,….využívám ji, pokud je to možné,….přeji klidný spánek a příjemné sny.
    Tužka.

    1. Tak mi napadá, že bych možná měl tematický panel pozměnit – rozšířit, a to o téma, které bych nazval třeba „Rady paní Tužky“. To, co píšete do diskuse sem, má obecnou, nespecifickou platnost. Byla byste pro? A Jiřička?

      1. Alefe bez zaváhání souhlasím. Rozhodující slovo ovšem bude mit paní Tužka.
        U nás to vypadá na poslední fázi. Přijede za chvíli jeho milovaná sestra a naše dcera. Dokud si ještě uvědomuje, koho vidí. Ale bolesti se mi daří tišit. Kombinace opiátových náplasti s morfinem v kapkách, ve chvílích,kdy se začíná blížit příval bolesti, se osvědčila jako velmi účinná, a při tom šetrná k pacientovi. Jsem ráda, že se takto léčí v hospicech u pacientů, kteří mají téměř nulovou šanci a velké bolesti. V nemocnicích je neradi nasazují kvůli návykovosti všeobecně platné u opiátů, ale trochu se zapomíná, že u tohoto typu pacientů už návykovost je jedno. Oni si prostě navyknout nestihnou. Tak to je dnes vše.

  22. Tužka napíše pro pana Alefa,….díky. Pane Alefe, Literární kovárna je Váš prostor a bez výhrad souhlasím s tím, jak si ho chcete uspořádat. Text je Vám k dispozici,….a pokud byste chtěl odstranit mnou oblíbené tečkované mušince,/mají svou historii,/ i to je možné. Bonusem pro text by byla i úprava dlouhých vět, překlepů a chyb. Těším se na to, jak to vylepšíte.
    Tužka.

    1. Literární kovárna sice je můj prostor, ale na jeho podobě mají veliký a záslužný podíl všichni, kdo ho spoluvytvářejí. Takže není jenom a výhradně můj. Děkuji za souhlas.

      Za sebrání rozhodně stojí Vaše stati o orgánových hodinách, tím začnu 🙂

  23. Tužka napíše,….paní Jiřičko,….opět hledám slova,….budu si číst,….pokud Vy budete mít potřebu sdělit něco ze svého těžkého období.

    Orgánové hodiny.
    Mezi jedenáctou hodinou a jednou hodinou v noci,….23 -01 středoevropského času navýší svůj výkon žlučník.
    Všechno, co se v něm v 24 hodinovém cyklu naskládalo, se snaží vyloučit do tenkého střeva. Uvolnit prostor, protože v následujícím čase začne naplno pracovat další detoxikační orgán. Žlučníku se nejlépe pracuje v teple a klidu, a rozhodně mu neprospívá v tomto čase přijímání jakékoliv potravy. Pokud pobolívá, je možné se trochu napít teplého nápoje, lehký bylinkový čaj ze zeměžluče lékařské a přiložit teplý obklad na oblast vpravo od pupku.

    Mezi jednou až třetí hodinou ranní pracují na plný výkon játra.
    Játra jsou považována za nejvýkonnější detoxikační orgán. V této době sama sobě dodají energii,….lze je přirovnat ke spalovně veškerého odpadu, který v těle vzniká při všech životních pochodech a funkcích. Zaroštují a likvidují,….aby mohla pracovat co nejlépe a zlikvidovat všechna rezidua, potřebují teplo a klid. Největší výkon podávají, když tělo spí.
    V dodatcích se ještě k játrům vrátím,…protože často rozhodují o zdraví, o průběhu nemoci, i o naší psychice.

    Tím jsem uzavřela cyklus orgánových hodin,
    Přeji návštěvníkům těchto textů, aby jim orgány vyšlapovaly jako švýcarské hodinky,….naprosto spolehlivě.
    Tužka.

    1. Díky všem za účast a podporu. Blížíme se ke konci je to strašně těžké, ale stále jsem přesvědčena, že v nemocnici by mu nebylo líp. Teď už nevím jestli budu mít čas číst. Aspoň nejbližší dny…

  24. Včera zvečera od nás všech, kteří jsme ho milovali odešel můj Zdeněk. V klidu, pokoji a míru, obklopen láskou a péčí. Za obětavé pomoci a podpory sestřiček z mobilní paliativní péče hospicu v České Kamenici, uchráněn bolesti a dávivých efektů , obklopen svými nejmilejšími. Tak, jak si to přál… Děkuji všem Vám za podporu a rady. Odešel dokonce i s mírným úsměvem. Až odezní bolest z rozloučení a pocit prázdnoty, snad náš příběh jednou dovyprávím …

    1. Ano, rakovina slinivky je silný nepřítel, který zpravidla vítězí rychle a surově.
      Posílám vyjádření upřímné soustrasti.

  25. Jiřičko, soucítím s Tebou.
    Po odchodu milovaného Zdeňka se drž svého života, přeje ZH

  26. ….a rozlomila se sedmá pečeť.
    Smrti, prozradíš nám svá tajemství? Ne! Žádná nemám. Ale vaše životní cesty pokračují, tam. Napřáhla ruku a mrštila zlomky pečeti za obzor…..

    Mějte dostatek sil překlenout období největšího smutku.
    Tužka.

    1. Pro paní Tužku: Když si vzpomenu na to, jak spokojeně a šťastně vypadal manžel pár okamžiků poté, co odešel, dokonce se i trochu usmíval… Je to pro mě velká naděje, že ten samotný konec vůbec nemusí být zlý. Snad se není ani čeho obávat, když člověk ví, že žil slušný život, plný lásky a vlídnosti k okolí. Potvrdily mi to ze své zkušenosti i obě sestřičky z hospice. A to má pro mě velkou váhu. Kolikrát asi asistovaly za svou praxi u podobných odchodů…?

      A ještě jedno ponaučení mi ty dobré duše darovaly. Nevadí, že člověku před osudovým rozhodnutím vlastně téměř schválíte jeho názor, který se venkoncem ukáže jako chybný, ale musíte to myslet z celého srdce upřímně, a nesmíte mu v tu chvíli lhát. Toto mi velice pomohlo setřást břímě, které jsem na svých zádech vláčela 13 let od smrti maminky.

  27. Pro všechny mé kamarády tady, na tomto úžasném, až skoro neskutečném webu:
    Osobně se neznáme, ale dokázali jste mi přesto pomoci všichni, jak tu jste, dokonce i na dálku. Vy a můj malý ňafavý Babánek, jste udrželi mou víru v dobro a lidi. Kolem nás je toho tolik, tolik špatně. Mě se do toho ještě zamíchal Osud – Karma – Bůh – „Něco“ – můžeme tomu říkat každý po svém. Síla, která má moc úplně zrušit všechny naše naděje a plány. A to Vaše účast, ten pejsánek a po odchodu Zdeňka kupodivu humor, to byly ty faktory, které mi pomohly, abych se buď nezbláznila, anebo nepadla vyčerpáním a beznadějí. Děkuji především podpoře od Vás všech – a taky tomu, jak je tento web veden. Je mimořádný, ojediněle slušný v oceánu stok a špíny diskusí jinde. Tady se ještě nezapomnělo, jak má vypadat dialog podle antických vzorů (Seneca, Cicero aj) – není důležité spolu souhlasit, ale polemizovat s respektem. Dneska pojem respekt všichni skloňují tak snadno. Dokonce se našla média, která si toto slovo dala do názvu. Ale nikdo se podle toho nechová. Opravdový respekt nedělá z partnera v dialogu nepřítele jen proto, že se mnou nesouhlasí. To se tady dodržuje naprosto samozřejmě. A dokonce, když sem zabloudí občas někdo, koho baví trolit, je odsud jednohlasně poslán pryč. Vážím si toho teď víc, než kdy jindy, že jsi mě k Vám Zdeňku pozval. Beru to jako poctu a děkuji všem za podporu, kterou jsem dostala úplně samozřejmě a spontánně. Díky všem a obzvlášť paní Tužko Vám. Rady jsem si uložila pečlivě a chystám se, až si trochu srovnám vlastní život, začít si sestavovat harmonogram – jak se stravovat, jaké činnosti v kterou denní dobu – prostě jak si uspořádat život podle toho, jak jste mi osvětlila funkce mého těla s vazbou na denní dobu. Ne že bych to dělala kvůli touze dožít se vysokého věku, ale prostě protože máte pravdu a člověku je lehčeji, pokud si dá říct. No a asi se podivíte, ale nakonec mě drží nad vodou dvě věci – humor a hudba. Dala jsem si takovou zásadu za úkol. Každou hodinu se budu aspoň jednou smát (prozatím hlavně sobě) a každý den, hned po ranní koupeli se načančám a pustím si nějaký svůj oblíbený kousek – tak začínám dnes. Načančaná už jsem a začínám také poděkováním Vám všem. A teď si jdu poslechnout, jak Hilary hraje Brucha… Mám tolik času – to je ale luxus že?

    1. Jiřičko, rovněž se přidávám s vyjádřením upřímné soustrasti. Ráda bych napsala něco útěšlivého… ale bojím se, aby v tom nebyl patos nebo… takový trochu slon v porcelánu… Tak alespoň objetí na dálku…

      Víte, když ovdověla moje maminka, tak jí říkali, že to bude trvat tak půl roku, než ztrátu nejbližšího člověka odtruchlí a uspořádá si život nově. Později mi potvrdila, že to tak bylo. Už je to delší čas, co tatínek odešel, ale myslím na něj často. Maminku pořád ještě mám. A stále ji „mořím“, aby sepsala paměti – byla na prahu dospělosti, když skončila druhá světová válka. A taky jsme začaly spolu pátrat po našich předcích. Její rodiče – moji babičku s dědou si ještě pamatuji, ale maminčiny prarodiče jsem již, samozřejmě, nezažila. Je to stejně zvláštní – vždyť jsou to jen třetí lidé v linii zpětně za mnou (kostrbatě napsáno, ale asi víte, jak to myslím) a už vlastně o nich skoro nic nevím (kromě základních dat a kusích vzpomínek mé maminky). Nevím, jaká byla jejich každodenní rutina, jaké písničky měli rádi, co nejčastěji vařili, jak přemýšleli, jakou měli barvu očí… jen třetí lidé přede mnou, než jsem se narodila a jsou pro mě vlastně ztracení a nedostupní. A jak se neskutečně za tu chvíli změnil svět! A co teprve pátí lidé zpětně. Není to tak moc – jen 5 lidí (resp. rodičů), a přesto si už vůbec neumím představit jejich osudy. Vím, známe dobová fakta a historické reálie, dle kterých si můžeme nějaký obraz vytvořit, ale já mám na mysli život a příběhy těchto zcela konkrétních lidí – mých předků. Třeba mi je jednou povyprávějí…

      Asi jsem trochu odbočila, omlouvám se, není to nic světoobjevného, ale.. jen mně tak prostě napadlo napsat, co se mi někdy honí hlavou…

      1. Některé rodiny si psávaly kroniky rodu. Ale jak se ty rody spojovaly, stával se z toho celý prodokmen, „dějiny“. A detaily se ztrácejí.
        Asi je to tak nutné, protože bychom byli zahlceni informacemi z minulosti. Přitom i v mém věku se dívám raději dopředu – ať je ta perspektiva jakkoliv neradostná. Ale je šance ji změnit. Aspoň trochu.
        Minulost mohu nanejvýš popřít, zapomenout.
        A to není dobře.

  28. Nějak jsem nikdy neměla čas pátrat po minulosti. Vždycky se můj život odehrával plánováním budoucnosti. Ono je to trochu dáno i tou profesí – účetní. Ta musí předvídat budoucí vývoj, aby pak nezabrousila do malérů, které může odnášet nejen ona, ale třeba i firma a jiní. No, jak vidět, když si to osud zamane, tak může být jediným úderem všechno plánování v tahu. Je to potvrzení faktu, že život se prostě jen tak naplánovat nedá. Jsem teď zmítaná událostmi a všechno, co můžu teď, v tuto chvíli, je řešit současnost. A co řešit neumím, říkám si, jako Scarlett O´Harová ze Severu proti Jihu: „Budu na to myslet až zítra.“ A to je celá moje moudrost.
    Děkuji moc za podporu, čtu si tu tak ráda a až se zbavím už třetího (zatím jen naplánovaného stěhování z Rakovnicka do Liberce koncem července), tak snad už budu mít podzim klidnější. Rozhodně budu mít na starosti jen sebe a Babánka… Anebo i to je iluze…? Dokud má člověk děti, tak ty starosti taky nejde jen tak odložit. Tak asi tak…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

scroll-top