To je tedy nádherné téma, díky! Okamžitě se mi v hlavě vyrojily názvy, ilustrace, situace, autoři, dojmy.
Kuřátko a obilí, O jabloňce. Knížka rovněž tvaru leporela plná obrázků Jiřího Trnky a s říkankou Vezmi žlutou tužku, namaluj mi hrušku. A pod hrušku talíř, sláva, ty jsi malíř! Modré nebe Josefa Čapka.
Pohádky, samozřejmě hlavně ty naše, klasické, vyprávěné Boženou Němcovou a K. J. Erbenem. Pak i Andersenovy, kterých jsem se bála (i ilustrací Cyrila Boudy). Vadilo mi, že v nich nevítězí dobro a nenapravitelně se tu dějí hodně smutné věci.
Neználek! Málem bych na něj zapomněla. Milovaná knížka, velký (největší?) podíl na tom měly ilustrace – Jaromíra Zápala?
Honzíkova cesta, Kluci z Ořeší, Myška Šedka (se smutným koncem). Ruské byliny s bohatýry a kyji o váze mnoha pudů. Milovaný Plevův Robinson ilustrovaný Zdeňkem Burianem, přečtený nejmíň stokrát. Lovci mamutů a další „Štorchové“. Odvážná školačka, Timur a jeho parta, Pavlík Morozov – to vše česky a dobrovolně. Děti z Bullerbynu Astrid Lindgrenové, krásně ilustrovala asi Helena Zmatlíková. Selma Lagerlöfová a její Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona, taky pravidelně z knihovny půjčovaná.
Úžasně zajímavé knížky encyklopedické – někdy ve druhé třídě jsem dostala Dětskou encyklopedii; pamatuju si černé omyvatelné desky. Text snad Bohumil Říha, jméno ilustrátora už nevím, ale obrázky si vybavuji. První informace o atomech, molekulách, přehradách a spoustě dalších zajímavých věcí. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Později edice OKO a Kukátko, velká kniha o železnici Zelená, nasedat! a mnohé další.
Vybavuji si i srozumitelně napsané praktické návody k rukodělným pracím, byly to útlé podlouhlé knížky s mnoha užitečnými a motivujícími ilustracemi. Koupila jsem si tu o práci s dřevem.
Atlasy! Měli jsme doma jeden dost tlustý z protektorátních časů; škoda, že někam zmizel. Nevím, jak dnes vypadají školní atlasy – pokud vůbec existují. My jsme je dostali na začátku školního roku a na rozdíl od učebnic nám zůstaly po několik ročníků. Mapy lákaly, hlavně v souvislosti s přečtenými dobrodružnými knížkami, ale nejen ty: na začátku byly strašně zajímavé informace o sluneční soustavě, zeměkouli, podnebných pásech, proč a jak se střídají roční období. Názorné obrázky.
Báječná edice KOD – knihy odvahy a dobrodružství. Charakteristická vazba, v naší obvodní knihovně jsem vždycky nejdřív hledala tu – stačilo regály rychle obhlédnout a hned bylo jasné, zda tam zařadili něco nového.
Verneovky s klasickými ilustracemi. „Ransomovky“ s obrázky Kamila Lhotáka, taky čtené pořád dokola, hlavně Boj o ostrov. Johan Fabricius a jeho Plavčíci kapitána Bontekoa. (Od téhož autora mnohem později Pamatuješ, Joši? a trilogie Jeli tudy komedianti, Melodie dálek a Tanec kolem šibenice.) To byl PAN vypravěč!
Robert L. Stevenson, člověk ani nedýchal. Jack London. Náš František Běhounek. Kožíkův Přemožitel neviditelných dravců o Louisi Pasteurovi a později Největší z pierotů. Vandrovali vandrovníci Adolfa Branalda. Thor Heyerdahl, Kon-Tiki a Aku-Aku.
Karel May, hlavně příběhy Kara-ben-Nemsího, ty jsem měla raději než ty z Ameriky. U spolužačky měli doma mayovek asi metr, předválečné vydání, plátěná vazba, kvalitní papír a nádherné obrázky podobné fotografiím.
Sci-fi: bratři Strugačtí, Jefremov, Ray Bradbury, Arthur C. Clarke – jeho povídky jsem jako omámená taky četla znovu a znovu a nepřestávala žasnout.
Mnohokrát přečtené povídky Boženy Němcové, zato Babička mi k srdci nepřirostla – a to jsme doma měli krásné velké vydání s ilustracemi Adolfa Kašpara.
Mladá garda, Tichý Don. V prvně jmenované knize mne děsily strašné válečné scény, v druhé té krutosti bylo taky až přiliš; navíc jsem mnohému nerozuměla. Tichý Don jsem četla moc brzo, asi v sedmé osmé třídě, vlastně nevím, proč. Ale dočetla jsem ho až do konce.
Zamarovský, Ceram, Schliemann. Encyklopedie antiky. Fascinovalo mne starověké Řecko, Řím, Egypt. Odyssea – tu jsem poprvé četla snad v deseti letech, měli jsme ji doma. Ledačemu jsem nerozuměla, ale příběhu jsem úplně propadla. A ten zvláštní jazyk a rytmus! Nejspíš to byl překlad Otmara Vaňorného.
Ze Saturnina Zdeňka Jirotky jsem uměla celé pasáže nazpaměť; s kamarádkou jsme se citacemi dokázaly báječně bavit. Taky jedna z velmi oblíbených knih, proto jsem film nikdy neviděla a vidět nechci.
Páralovi Milenci a vrazi se mnou někdy na střední škole dost zamávaly, byl to poměrně syrový obraz reálného života.
Miroslav Holub, jeho prózy i verše. Saint-Exupèry, hlavně Citadela; ta mne uchvátila. Jacques Prévert, básník asi vůbec nejmilovanější. Christian Morgenstern v překladu Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové – Šibeniční písně, Beránek měsíc.
***
Tož tak. Krásný námět, moc ráda jsem si zavzpomínala. Pan vyhlašovatel semináře snad odpustí, že jsem se poněkud odchýlila od tématu, daného textem Pavla Šruta.
Veverko, díky za první příspěvek do Literárního semináře. Ke svému textu raného čtenářství, za jakýkoli obsah i formu se netřeba omlouvat. Samozřejmě, že můžete k tématu psát opakovaně.
Pokoušet se napodobit publikovanou čtenářskou vzpomínku z dospívání P. Šruta by bylo pošetilé.
Většinu z toho, co píšete, jsem taky v ruce měl…
Já též.
Závidím vám, Veverko.
Více v mém budoucím příspěvku do semináře.