15. 1. 2025

阳朔, Yangshuo

Ve vodách řeky Li nebe se zrcadlí…

漓江 – Li Jiang, řeka Li


遇龙河 – YuLong He, řeka Yulong


城市周边 – chengshi zhoubian, okolí města


Alef Nula

Osamělý podivín na vrcholu hory. » Medailon autora

View all posts by Alef Nula →

39 thoughts on “阳朔, Yangshuo

  1. Jdu za vůní jehličí;
    žádné hory opičí
    nenahradí Praděd, Lysou,
    tyhle kopce nad vše mi jsou.

  2. Co je v domě, není pro mě! říká české přísloví.
    Ona ta místa nejsou od sebe tak vzdálená. Ani kulturně ani jinak. Je ale třeba nasadit trochu „kosmičtější měřítka“.
    Já se aspoň jednou týdně podívám na Mars, tam se mi líbí, sucho, zima, ale kdesi je potenciální voda, před miliardou let tam bylo skoro jako tady u nás. Pak se to nějak zvrtlo.
    Na Venuši se dívat nechodím, tam bych se upekl a udusil. A přitom vědátoři tvrdí, že tam bylo podobně jako na Zemi, jenom trochu tepleji. Pak se to nějak zvrtlo.
    Takže ta Třetí planeta je perfektní kompromis.
    Ale to, co tu vyrašilo, si toho neváží.

      1. Ale vědátoři tvrdí, že tak moc tam teplo nebylo, Prý kdysi sopky vysoptily CO2 a vznikla hustá atmosféra se skleníkovým efektem. Navic, Venuše se jinak otáčí: Hvězdný den na Venuši je delší než Venušin rok (doba oběhu Venuše kolem Slunce). Hvězdný den trvá 243 pozemských dnů, hvězdný rok trvá 224,7 pozemních dní. V poledne na rovníku tam asi bylo „docela teplo“ i před vznikem skleníkového efektu. I když vodní mraky by ten efekt mohly docela oslabit.
        Ale vědátoři nevědí všechno, jenom předpokládají. U Marsu taky tvrdili, že tam není voda, jenom suchý led (CO2) a poslední dva roky to přehodnocují. Vody je tam poměrně dost ve vodním ledu, chráněného před sublimací vrstvou prachu. Spisovatelé SF se často trefují lépe než vědci, mají intuici.
        ===
        To nic, já jenom že z těch planet v „pásmu života“ měla Zeměkoule největší štěstí.
        A páni tvorstva [;>D)!! se chystají to štěstí promrhat. Život odolal dobám ledovým, otrávení atmosféry v druhohorách, pádu planetky do Mexického zálivu, ale blbosti lidí možná neodolá.

        I když já věřím v nekonečnou moudrost Matky Přírody!

        1. To musel být zajímavý svět, takový dlouhý den… Ale přesto: i před vznikem skleníkového efektu dostávala Venuše daleko víc slunečního tepla než Země. Jsem líný, nechce se mi to počítat 🙂 Slunce na obloze muselo být o něco větší, pod jasnou oblohou na ozářené straně si neumím život pozemského typu představit, leda snad na rozhraní soumraku.

          Skleníkový efekt: zemská atmosféra obsahuje cca 0,3% CO2, z toho ve skutečnosti moc velký skleníkový efekt nenastává. Přesto je v poledne na rovníku i 50-60°C. Za obdobných podmínek muselo být na Venuši o dost tepleji, myslím.

          Kdo ví, co najdeme, až tam jednou přistane nějaký ohnivzdorný robot.

          1. Ta pomalá rotace by vedla (resp. vede) k masivnímu proudění atmosféry z míst větší hustoty (noc, neosvětlená strana) do míst menší hustoty (den, teplá strana) takže tam jsou stabilní vichry ve spodní i horní vrstvě atmosféry. Vzhledem k tlaku na povrchu se myslím nenajde meteorolog, který by to věrohodně spočítal, kolik tepla by se takto přenášelo. Jak jsem teď zjistil na Wiki, vědci mají podobný názor. Oni mají vědomosti, já jenom představivost.
            A ruské sondy na Venuši už vyslány byly a jedna něco zjistila, než se přehřála.

  3. Hezké fotky.
    Zvlášť zajímavá je ta, kde český hrneček vaří čínskou mlhu.
    Rostl by čínský bambus i v českých podmínkách?

    1. Bambus z jižní Číny by nepřežil zdejší mrazy. Jsou, to jistě ale víš, i bambusy, které mrazy snášejí, jen nedorůstají jihočínských rozměrů. Jeden z takových roste na našem „vedlejším“ dvorku. Mám tam svůj bambusový koutek, kam chodím pít čaj a snít.

      1. Jeden mrazuvzdorný jsem před pěti lety zasadil doma na zahradě.
        Roste jako takový trochu silnější rákos.
        Nedaří se mu u mě.

        1. My máme ten bambus v závětří v osluněném koutě a kousek od potoka – to je možná důvod, proč nám bambus „jde“. Ale bambusové výhonky (k jídlu) z něho nejsou 🙂

            1. To jsi psal Ty, nebo Tvoje žena?
              Takhle z dálky to vypadá, že Ti nedají napít. – Hned si musím nalít, abych neměl suchý březen.
              Zázvorový likér. Tentokrát byl zázvor ostrý jak břitva, velmi dobré!

  4. V takovém exotickém kraji se zajímavé fotky dělají snadno. Pro Číňany jsou to zase svatební fotky třeba z Prahy. Exotika.

    Stejně se mi nejvíc líbí ta „streetka“, prostřední v druhé řadě. Tam může člověk pustit fantazii na volno, co ta holčice sděluje klukovi před ní.

    A taky si Alef vybíral opravdu moc pěkné Číňanky na pouliční portréty. Mít o půl století míň, tak se jedu do Číny oženit!

    1. Číňanky jsou opravdu krásné, přičemž dlužno podotknout, že je to otázka osobního vkusu. Samozřejmě nejsou krásné úplně všechny 😁 Obézní dámu jsem tam viděl jen jednou, a byla to Američanka.

      Nerad bych upadl v podezření, že koukám po exotických kráskách a naše holky opomíjím. Naopak. Československá děvčata jsou z nejkrásnějších na světě.

    1. Myslíte – pálenku z pomela? Pomelo v Číně je o něco lepší než tady (nejdřív se sem vozilo stejně dobré, časem se to hodně zhoršilo), ale jestli má dost cukru, aby vykvasilo…? Nevím.

  5. K předposlední fotce (muselo být krásné, je pořizovat):

    HORSKÁ HLÍDKA

    „Těš se domečku!
    Ještě skok –
    a máme tě!“

        1. Optimismus?
          Chápu-li ten proces jako invazi domečků do panenské přírody, jsem optimista?

          Lidi chtějí bydlet, postaví si domeček. Někdy zvítězí příroda (povodeň, zemětřesení), jindy lidské příbytky (rozrůstající se lidská sídla). Zápas.

          1. Pro veverku: I tady záleží na úhlu pohledu. Z hlediska životů lidí a jejich rodin je to opravdu optimismus, z hlediska zásahů do přírody samozřejmě pravý opak. Mě ten snímek svou atmosférou na první pohled vyvolal dojem „nájezdu“ – jakýsi průvod kopců, který pronásleduje. Proto mi to přišlo pesimistické. Toť vše. Nechtěla jsem se Vás dotknout, každý máme svůj jedinečný první dojem. Ostatně týká se jen tohoto snímku. Ostatní jsou z mého hlediska krásně poetické a v některých případech vypovídající i o lidech tam žijících.

  6. Tužka napíše,….snímky,…..opravdová exotika,….kulisy pro stínové vodní divadlo.
    Díky,….příjemné připomenutí čínských přírodních krás.
    Tužka.

    1. Jo, je to ono. Při některých záběrech můžu ukazovat a říkat – tady to znám, tady taky… Spousta věcí tam není, nevešla by se: městečko samo, ulice, obchody, čajové plantáže v okolí, tržnice, restaurace, centrální park, obchůdek mé kamarádky Yanzhen…

        1. Napůl žertem, napůl vážně – záleží na Vás, Kocoure: nevím přesně, kdy k tomu dojde; ale nechtěl byste se přidat, až tam pojedu? (Nebo někdo další z přátel zde přítomných?) Kdyby to někdo opravdu myslel vážně – není problém to zařídit. Yanzhen má průvodcovské zkoušky, určitě by ráda protáhla české zjezdilce po místních pamětihodnostech. Na homolovité kopce vás zavedu osobně (je to drsné, samé trní, žádná cesta).

          Každá sranda něco stojí. Na míň než dva týdny nemá smysl jezdit. V případě zájmu detaily prozradím.

          1. Nemám některé informace:
            Cesta s pobytem je přijatelná pro důchodce?
            Neumím anglicky a tím méně čínsky. S ruštinou asi neprojdu. Dá se tam i tak existovat?
            S chozením je to u mě čím dál tím horší. 4-5 km ne moc rychle a pak sednout na půl hodiný. Presidentská nemoc je nesmlouvavá.
            Takže uvidíme. Ale zní to lákavě. Tak daleko jsem ještě nebyl.

            1. Ta angličtina, to je trochu zádrhel. Stačila by aspoň nějaká, chabá znalost na základní domluvu, šejka spíra ve Vás nikdo hledat nebude.
              Ruština… pár Číňanů rusky umí (já matně vzpomínám, že jsem za celou tu dobu potkal jednoho – na letišti), moc jich ale asi není – tudy cesta asi nepovede.

              Teď musím odběhnout asi na hodinu, pak ještě napíšu.

              1. Cesta a pobyt, při kterých je možno mě doprovodit, má samozřejmě svoje „špecifiká“, trochu se o nich rozepíšu.

                1. Doprava tam a zpět – nyní se otvírají, jak to vidím, dvě možnosti.

                a) Plně letecký spoj, v závěru cca 70 km taxi. Letecky: Praha(PRG)-Peking(PEK), let cca 10 hod, tam přestup na místní linku PEK-Guilin(KWL), let něco přes hodinu. Z KWL do Yangshuo je nejlepší taxi, jízdní doba něco přes hodinu

                b) Kombinovaný spoj bus/letadlo/rychlovlak. Busem do Budapešti (BUD), BUD-Kanton (CAN) letecky. Těchto spojů je hodně, přímých málo a jsou drahé, většinou 1 přestup, doba strávená na cestě BUD-CAN 17 hodin, i více. Z CAN do KWL rychlovlak, některý staví i v Yangshuo (stanice od města cca 20 km, takže zase taxi)

                Cesta zpět je buď a) nebo b) v obráceném pořadí.

                Varianta b) má velkou výhodu – nízká cena, „zpáteční lístek“ může vyjít kolem 20 tis. Kč, když je štěstí, i méně. Nevýhoda je zřejmá: člověk se dlouho trmácí na cestě.
                Varianta a) má, resp. může mít, výhodu v minimalizaci času, strávenému on the road. Ale zatím není jasná cena, asi bude vyšší – tipuju 25-30 tis. Kč, opravdu jen hádám.

                2. Pobyt
                Objekt, kam mířím, je škola tajči, kde se vyučují styly Čchen a Jang, k tomu ještě budou poznámky. Pobyt je spojen s plnou penzí (dobré jídlo 3x denně), cvičí se dopoledne, odpoledne je volno na potulky a navazování družby.

                Ty poznámky:
                Pozor! Cvičení není povinné, škola slouží i jako hotel pro turisty, kteří cvičit nehodlají; pak je pobyt o něco levnější. Na druhou stranu, kdo je schopen stát a jít, či dokonce vyjít schody do 1. patra, je schopen začít cvičit tajči (to je sice motivační slogan, který jsem sám vymyslel, ale je to čiročirá pravda – dost mých vlastních cvičenců je o dost starších než já). Takže kdyby si to bydlící turista rozmyslel, může se ke cvičení přidat. O detailech se rozepíšu na požádání. Důležité: není to nutné, návštěvník je vítán vždy.
                Cena: 1 týden s plnou penzí vyjde na 2000 – 3300 CNY (cca 6500 – 10500 Kč) podle zvoleného způsobu ubytování (3-lůžkový/1-lůžkový pokoj) včetně cvičení. Kolik je to bez cvičení, nevím, ale na požádání se pokusím zjistit.

                Výhody: super ubytování na bezvadném místě s fantastickými výhledy a dobrou péčí.
                Nevýhody: škola je cca 10 km od města, na výlety je třeba doprava taxíkem, nebo kolo a dobrá kondice, nebo pěšky a kondice atleta. Já to řeším kompromisně, zlatou střední cestou: koupím si kolo a před odjezdem je zase prodám. Vím, že je možno koupit/pronajmout elektroskútr, z domácích to mají skoro všichni, řidičák netřeba. Na 1 nabití přes noc = 50 km jízdy druhý den. Detaily mohu zjistit, já sám určitě zvolím kolo – a nebo, pokud to vyplyne ze situace, taxík.

                Zábava, zajímavosti:
                Dá se uspořádat řada zajímavých tématických výletů:
                – čajová plantáž. Ochutnat (a koupit) vynikající místní čaje, ba i vyzkoušet si nejen přípravu, ale i výrobu (!!!) čaje. Samozřejmě za poplatek 🙂
                – výlety do jeskyní. Okolí Yangshuo je krasová oblast. Mě jeskyně neberou, ale lidi si to pochvalují
                – výlet – plavba na bambusovém raftu (sampanu) po řece YuLong
                – výlet – plavba velikou výletní lodí po řece Li, z Guilinu do Yangshuo, v trvání cca 6 hodin, včetně oběda
                – samozřejmě bloumání ulicemi města, tržnicemi, obchody, parky, restauracemi
                – koupání v řece Li na pěkné štěrko-písečné pláži. Řeka Li je opravdu čistá, není třeba obav
                – výlet – vyběhnout na „televizní horu“. Jeden z nejvyšších kopců přímo v Yangshuo, nádherný rozhled na město a řeku. Na kopci je televizní vysílač a vede tam upravená, byť docela strmá cesta. Ale ty výhledy…!
                – individuálně sestavený program; jak jsem psal, Yanzhen je turistická průvodkyně a jistě vymyslí spoustu věcí, které mě ani nenapadnou

                3. Doba pobytu (můj osobní názor)
                Na míň než 2 týdny nemá smysl jezdit, už jen kvůli tomu, že po cestě je člověk utrmácen a leckdo si rád odpočine. Já ne, já v Číně na odpočinek nemám čas, ale jiný to může mít jinak.
                Dřív bylo turistické vízum na cca 35 dní, do těch pětatřiceti dnů se musí vejít samozřejmě i cesta, jezdíval jsem tedy zhruba na měsíc a něco (podle letenky). U toho bych rád zůstal, ten měsíc je pro mě tak akorát. Vydržel bych tam jistě i déle, ale rodina, práce,… Dneska je to s vízem jinak, turistické vízum až na 180 dní. Kdyby mně bylo těch dvaadvacet poprvé…

                如果您有问题,请问我 (Ruguo nin you wenti, qing wen wǒ) – Máte-li otázky, zeptejte se 🙂

                1. Do Ruska i do Německa jsem jezdil jen tak, na divoko*, z agentury jsem měl zajištěné jenom letadlo tam a zpět. Jenže v obou zemích se domluvím, v Rusku docela dobře. S jakoukoliv „turistickou skupinou“ ovšem jet nechci. Chci vidět to, co mě na místě zrovna napadne. A mluvit s lidmi, kteří se mnou budou ochotni mluvit. Takže, i když je to pro mě cenově docela dostupné, ztratil jsem odvahu.
                  Takže Šťastnou cestu, Alefe!

                  */ Polsko nepočítám, jsem poloviční Polák. V Maďarsku jsem se ale necítil dobře. Nevěděl jsem co mi říkají. Slovensky umí jen někteří kolem hranic.

  7. Hurá!

    Hainan Airlines obnoví od 24. června 2024 přímé letecké spojení mezi Pekingem a Prahou třikrát týdně, a to vždy v pondělí, ve středu a v pátek. Z Pekingu budou letadla startovat ve 2:30 ráno s příletem v 6:45 ráno téhož dne do Prahy na letiště Václava Havla. Doba letu bude 10 hodin 15 minut, obsluhovat let bude letoun Airbus A330 s kapacitou 292 cestujících. 

    Z Prahy se bude odlétat ve 14:00 s příletem do Pekingu v 5:20, celková délka letu 9:20 minut. Během letní sezóny je časový rozdíl v Pekingu + 6 hodin, během zimní pak + 7 hodin.

    Zdroj: https://www.asiaskop.cz/, rubrika ČÍNSKÁ ZEĎ v postranním panelu

    1. Alefe,
      užijte si pěkný výlet, ale – prosím – vraťte se. Aspoň na chvíli.
      Třeba nakonec tak zle nebude a Vy se rozhodnete tady zůstat.

      1. Zatím klid 🙂
        Ještě je tu pár kotev, které mě drží při zemi: nejmladší ratolest musí dostudovat, manželka se musí dopracovat důchodu, a tudíž její zaměstnavatel musí ještě několik let pilně roztáčet kola kapitalismu.

        Pokud nenastane nějaký giga-průser, uvidí se až pak. Ovšem s tím, že náhoda přeje připraveným.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

scroll-top